Ve Státním podniku Lesy ČR očekávají kůrovcovou kalamitu v intenzitě, která naposledy udeřila v polovině devadesátých let. K přemnožení škůdce, který dokáže zničit celé smrkové porosty, přispělo letos počasí. Ideální pro něj je, když je teplotně nadnormální a sucho. Uvedl to vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany lesa Ladislav Půlpán.
Podle Půlpána lesníci boj s kůrovcem zahájili. Vytvářejí lapáky na lýkožrouta z pokácených zdravých stromů, zakryjí je větvemi. Mluvčí Lesů ČR Radek Drahný upřesnil, že položí zhruba 200 000 lapáků, což je dvojnásobek obvyklého množství. " řekl mluvčí LČR Radek Drahný. Více rozmístí feromonových lapačů kůrovce, a to asi 40 000 kusů, což je přibližně o třetinu větší množství.
Půlpán sdělil, že první rojení kůrovce obvykle začíná kolem 20. dubna, ve vyšších polohách o několik týdnů později. Pro boj s kůrovcem je důležité zachytit jej do lapáků a lapačů právě při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou. V nižších polohách se kůrovec během roku dokáže rozmnožit ve dvou až třech generacích, na horách v jedné až dvou. Podle Půlpána roční náklady na likvidaci kůrovce se pohybují v desítkách milionů korun, při přemnožení jsou částky několikanásobně vyšší.