Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky motivovat k vyučení v lesnickém oboru. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. V lesnictví nyní chybí tisíce dělníků. Chybí kvalifikovaní operátoři těžebních strojů, dřevorubci, lidé na odvozní soupravy i dělníci na pěstební práce a školkařství.
Stipendijní program Lesy ČR spustí od února a pro letošní rok na něj vyčlenily přes dva miliony korun. Výše nákladů podniku na stipendium se může v dalších letech měnit. Záležet bude na počtu žáků, kteří je získají. Od září 2018 podnik počítá s podporou až 120 učňů. Lesy ČR zatím lesnické školství podporovaly nabídkou praxí, stáží, finančními dary či účastí na výuce.
Prospěchové stipendium budou moci získat žáci druhých a třetích ročníků lesnických učňovských škol v celé ČR. Získají ho budoucí lesní mechanizátoři, dělníci, opraváři lesnických strojů i ti, kteří se zabývají harvestorovými technologiemi na těžbu dřeva. Podmínkou získání stipendia je prospěch z odborných předmětů do průměru 2,5. Dále bezproblémové chování i školní docházka, o letních prázdninách dvoutýdenní práce v lesnictví a minimálně dvouleté působení v oboru po skončení školy, řekla vedoucí personálního odboru Lesů ČR Šárka Matějíčková.
Žákům prvních ročníků Lesy ČR od září 2018 jednorázově poskytnou 1500 korun na ochranné pracovní pomůcky. Podpoří i rozšíření kvalifikace v oboru, například získání řidičských průkazů či evropských certifikátů pro práci s motorovou pilou. Absolventům také pomohou s pracovním uplatněním v oboru, uvedla Matějíčková.
V roce 1990 v lesnictví pracovalo na dělnických pozicích 58 000 lidí. Nyní je v zaměstnaneckém poměru v lesnictví na dělnických pozicích přibližně 13 000 lidí, další tisíce v lesích pracují jako živnostníci. Chybějící české pracovníky mnohdy nahrazují zahraniční dělníci z východoevropských zemí.*