16.03.2021 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR vloni mírně zvýšily těžbu dřeva

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni zvýšil těžbu dřeva o tři procenta na rekordních 14,35 milionu metrů krychlových. Nepokračoval tak razantní nárůst roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 procent na 13,9 milionu metrů krychlových. Letos LČR plánují mírné snížení těžby na 14,07 milionu metrů krychlových. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi a jeho prioritou je zvládnutí kůrovcové kalamity.

Těžba dřeva ve státních lesích začala významně růst s příchodem kůrovcové kalamity od roku 2018. V letech bez kůrovcové kalamity byla těžba u Lesů ČR kolem osmi milionů metrů krychlových. Těžba kůrovcového dřeva loni klesla asi o dvě procenta na 9,58 milionu metrů krychlových. "Loňský rok byl chladnější a deštivější, což lesům určitě prospělo. Stromy ale jsou dlouhodobě stresované několikaletým suchem, takže kalamita pokračuje," uvedla Jouklová. Nejvíce nyní chřadnou lesy na Vysočině a dále v Jihomoravském, Jihočeském, Plzeňském, Středočeském a Ústeckém kraji. Likvidaci kalamity podle LČR přinese pokračování těžby napadeného dříví ve spojení s vlhčím počasím. "Kůrovec se šíří všemi lesy, bez ohledu na vlastnictví, což má na vývoj a zvládnutí kalamity značný vliv. Snad máme nejhorší za sebou, ale závisí to do značné míry na rychlém zpracování napadeného dříví všemi vlastníky a i na počasí v letošním roce," uvedla mluvčí. Těžby dřeva ve státních lesích loni klesly na celé Moravě, mírně na Vysočině, v Jihočeském kraji a Královéhradeckém kraji. Naopak rostly zejména v Ústeckém a v Libereckém kraji a také v Karlovarském a Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji. Největší kůrovcové těžby v objemu 2,28 milionu metrů krychlových byly loni na Vysočině. Přes milion metrů krychlových se vytěžilo v Jihomoravském a v Jihočeském kraji.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Těší mě, že česká státní instituce bude mít vyšší provozní zisk než tomu bylo v loňském covidem postihnutém roce. Co mě ale netěší je fakt, že se kvůli kůrovci ničí lesy a lidé si z toho dělají legraci. Pravdou je, že pro nás je příhodnější, když nemusíme utrácet tolik peněz za dřevo. Vždyť i ten designový krb stál docela hodně peněz, ale myslíme s manželem ekologicky. Tak proto se nám to nelíbí.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down