15.08.2000 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy se vlastníkům vyplácejí

V rámci resortu ministerstva zemědělství není mnoho oblastí, které by byly dlouhodobě ziskové. Jednou z nich je lesní hospodářství, což potvrzuje Zpráva MZe o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky za loňský rok. Podle ní totiž jak vlastníci lesa, tak i ti, kteří v lesnictví podnikají, vykazují již třetím rokem zisk.

V roce 1999 trvala vysoká poptávka po dřevní hmotě, která vyvolala mírný nárůst cen u rozhodujících jehličnatých sortimentů. Vlastníci vykázali zisk ve všech vlastnických kategoriích. Průměrný zisk na jeden hektar lesního pozemku činil bez započítání finančního příspěvku státu 444 korun, což bylo v meziročním srovnání s rokem 1998 pouze o 15 korun méně. Snížení šlo na vrub obecních a státních lesů, soukromí vlastníci však loni průměrný zisk meziročně výrazně zvýšili, a to z 296 na 488 Kč/ha. Podobně jsou na tom podnikatelé v lesním hospodářství, jejichž celkový průměrný zisk se v průběhu posledních tří let téměř zpětinásobil a v loňském roce dosáhl 643 Kč/ha. V nelesnických činnostech, např. v bytovém hospodářstvím nebo v provozování neefektivních přidružených výrob, však vykazují tyto subjekty trvale ztrátu. Celkové podpory, které přitekly v loňském roce do lesního hospodářství ze strany státu, byly proti roku 1998 mírně nižší a činily 1,082 miliardy korun.
Z českých a moravských lesů bylo vloni vytěženo 14,2 milionu m3 dřeva, nicméně přesto, že se těžba meziročně zvýšila asi o 1,5 procenta byla nižší než celorepublikový průměrný přírůst dřevní hmoty, který dosáhl 16,8 milionu m3. Z dlouhodobého pohledu vzrostla celková zásoba dřeva v lesních porostech vzrostla od roku 1930 do současnosti na dvojnásobek a v průměru se pohybovala kolem 245 m3 na hektar.
Podíl lesního hospodářství na tvorbě hrubého domácího produktu ČR se meziročně zvýšil z 0,6 na 0,7 procenta, především díky stagnaci národního hospodářství, a činil 11,3 miliardy korun. Lesní hospodářství má však omezené možnosti svého rozvoje, proto lze očekávat, že s předpokládaným oživením průmyslové produkce bude jeho podíl na HDP klesat.
Pozitivní je skutečnost, že přes klesající trend investiční aktivity v národním hospodářství zaznamenalo loni lesní hospodářství již druhým rokem nárůst investic, který podle zprávy MZe umožnily hospodářské výsledky minulých let. Celkem bylo v roce 1999 v lesním hospodářství proinvestováno téměř 1,79 miliardy korun, zatímco v roce 1998 to bylo něco přes 1,71 miliardy korun. Jedním z důsledku této aktivity je také trvale se zvyšující produktivita práce, takže počet pracovníků v tomto odvětví o klesl 700. Na konci loňského roku zde pracovalo zhruba 33 300 osob. Dřevozpracující průmysl přitom zaměstnával asi dvojnásobný počet lidí.
Saldo zahraničního obchodu se surovým dřívím je podle zprávy trvale aktivní a ve srovnání s rokem 1998 vzrostlo vlivem vyššího exportu na více než 4, 35 miliardy korun.Vývoz ani dovoz surového dříví není státem podle současné právní úpravy regulován. Pouze pro vývoz vybraných sortimentů platí tzv. automatické licence, které slouží k evidenci vyvezeného množství. Z exportu surového dříví mířilo 94,5 procenta do zemí EU (převážně Rakousko a Německo), zatímco do zemí CEFTA pouze 5,2 procenta. Dovoz surového dříví se uskutečnil zejména z Německa, Slovenska a z Polska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down