Po letošní sklizni budou moci spotřebitelé poprvé koupit český mák s novou cechovní normou - mák získal pečeť České cechovní normy. Nechal ji zapsat Spolek Český modrý mák, aby komoditu ochránil před pančováním ze zahraničí. Norma platí pro konkrétní modrosemenné odrůdy, které splňují kritéria potravinářského máku. ČR je jeho největší producentem a vývozcem na světě, export se ročně pohybuje kolem jedné miliardy korun. Normu představil Spolek Český modrý mák na tiskové konferenci.
"Česká cechovní norma garantuje spotřebiteli kvalitu potravinářského máku, to znamená, že alkaloidů je v semínku mizivé množství. Na současném trhu tu garanci nikdo nemá. Dále norma garantuje původ, protože v ČR se pěstuje pouze potravinářský mák," řekl Vlastimil Mikšík z České zemědělské univerzity v Praze. Logo dostanou podle něj málo morfinové a málo alkaloidní odrůdy, které obsahují méně než 20 miligramů morfinových alkaloidů na kilogram máku. To je přísnější limit, než dovoluje česká legislativa (25 mg/kg). Norma platí pouze pro modrosemenný mák celý, nikoliv mletý.
U semen máku původem z ČR a s označením nové normy se také nepovoluje takzvaná termostabilizace, tedy aby se mák upravoval vysokými teplotami nebo horkou párou. "Speciální ošetření vyššími teplotami se dělá právě u dovozových máků, které jsou alkaloidní. Díky tomu se alkaloidy v máku snižují a tyto dovozové máky nemohou získat českou cechovní normu," dodal Mikšík.
Spolek také tři roky žádá o zápis chráněného zeměpisného značení u českého máku, avšak neúspěšně. Mezitím by spotřebitelům mohla podle něj pomoci právě cechovní norma určující původ a kvalitu modrého máku. Potravinářská komora ČR loni v březnu uvedla, že žádost Evropské komisi ohledně evropského chráněného zeměpisného označení český mák byla podána a do dvou let by o ní mělo být rozhodnuto.*