Letos se může zhoršit ovzduší, záležet bude i na počasí, uvedl ČHMÚ

Kvůli přicházející energetické krizi se letos může zhoršit kvalita ovzduší, záležet bude i na počasí, uvedl dnes na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Předpokládá, že lidé budou ve snaze ušetřit víc než dřív topit dřevem a uhlím. Určité zvýšení koncentrací rakovinotvorných látek v polétavém prachu ukazují už předběžná data z letošního února. Od roku 2017 do loňska se přitom kvalita vytápění zlepšovala, upozornil ČHMÚ.

ČHMÚ sleduje koncentrace znečišťujících látek v osmi malých obcích v Česku vybraných podle různých podílů jednotlivých druhů vytápění. Monitoruje mimo jiné výskyt polétavého prachu, rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a těžkých kovů. V malých obcích ČHMÚ měří, protože naprosto dominantním zdrojem benzo(a)pyrenu v ovzduší je lokální vytápění domácností. Díky výměně kotlů se obsah benzo(a)pyrenu v polétavém prachu snížil v hodnocených letech 2017 až 2021 ve většině sledovaných obcí.
Letos se ale podle ČHMÚ objevily náznaky zhoršení kvality vytápění. Na několika místech bylo zaznamenáno určité zvýšení koncentrací benzo(a)pyrenu v polétavém prachu z předběžně vyhodnocených dat z letošního února, uvedla Markéta Schreiberová z oddělení informačního systému kvality ovzduší ČHMÚ. "Jestli se kvalita ovzduší zhorší a v jaké míře, bude záležet jednak na míře zvýšení emisí znečišťujících látek z lokálního vytápění, ale také na meteorologických podmínkách, které mohou velmi výrazně hodnoty naměřených koncentrací ovlivňovat," doplnil vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Brně Jáchym Brzezina.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down