Letošní řepná kampaň začíná v mnohem příznivější atmosféře, než jaká byla před rokem. Cukerní pořádek přináší určité jistoty pěstitelům a zpracovatelům. Za pozitivními změnami je však hlavně obrat na zahraničních trzích. Díky oživení světové ceny cukru se výrazně omezily jeho dovozy k nám a ve skladech tuzemských cukrovarů se zmenšují nadměrné zásoby z dřívějška. Také předpovědi o úrodě cukrovky nezavdávají důvod k pesimismu.
U hektarových výnosů řepy i její cukernatosti by se podle Jiřího Krouského, ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech, mohl opakovat minulý rok, kdy průměrný výnos dosahoval 45,6 tuny z hektaru. Podle odhadu Českého statistického úřadu k 15. srpnu by letošní sklizeň měla být proti loňsku o 1,3 procenta nižší. Při předpovídaném hektarovém výnosu 43,13 tuny by dosáhla necelých 2,7 milionu tun.
Rozdílné výsledky budou podle Krouského v jednotlivých oblastech. Jarní sucho se podepsalo na vývoji porostů zejména na jižní Moravě a jak ředitel pěstitelského svazu dodává, nedostatek vláhy se nevyhnul ani Mladoboleslavsku. "Nynější sucho poznamená především sklizeň na Kladensku," doplnil. Statistikové očekávají nejvyšší výnosy v Ostravském (48 tun) a Olomouckém kraji (47,5). Rozhodující produkce cukrovky - téměř polovina - pochází ze Středočeského a Olomouckého kraje, ve kterých by se mělo sklízet 39, resp.47,5 tuny z hektaru.
Slibné signály přicházejí z rajonu Cukrovaru Prosenice, který zahájil kampaň už 11. září jako první ze zpracovatelů. "Výnos řepy bude určitě vyšší než 48 tun z hektaru, s nímž jsme ve smlouvách s pěstiteli počítali," uvedl ředitel prosenického cukrovaru Otakar Jiříček "Naši oblast nepostihly přísušky a zdá se, že nejspíš nakoupíme více než nasmlouvaných 170 tisíc tun cukrovky," očekává. Na přesnější odhady si prozatím netroufá, protože zná jen výsledky sklizně asi z desetiny ploch. Jako velmi slušnou na toto období hodnotí cukernatost, která průměrně dosahuje 16,4 procenta. Cukrovar Prosenice se spolu s cukrovarem ve Vrdech letos opět vrací na cukrovarnickou scénu. Po deseti letech, kdy rok co rok ubývalo zpracovatelů řepy, jich do kampaně vstupuje třináct proti loňským jedenácti.
Množství 380 tisíc tun cukru, které stanovilo vládní nařízení č. 51/2000 jako tuzemskou kvótu pro tento marketingový rok, se podle Jiřího Krouského určitě vyrobí. Vývozní kvóta ve výši 95 tisíc tun se naplní ze zásob. Za vykoupenou řepu se základní cukernatostí 16 procent mají zpracovatelé zaplatit minimální cenu 948 korun za tunu. "Všechny společnosti to chtějí respektovat. Za každé procento cukernatosti navíc bude příplatek zhruba 60 korun na tunu," upřesnil Krouský.