Letošní září bylo celosvětově v průměru nejteplejší od začátku měření v roce 1979. Informovala o tom evropská klimatická služba Copernicus, která data shromažďuje. Průměrné teploty byly podle ní minulý měsíc o 0,05 stupně Celsia vyšší než v září roku 2019, které drželo dosavadní světový teplotní rekord.
Výrazně tepleji bylo podle služby Copernicus v září v Arktidě, na Blízkém východě a v částech Jižní Ameriky a Austrálie.
V Evropě bylo v průměru o 0,2 stupně tepleji než v září 2018, které bylo pro tento kontinent dosud rekordní. Vysoké teploty odborníci naměřili především v jihovýchodní Evropě.
Služba Copernicus vydává pravidelné zprávy o teplotě vzduchu, stavu ledovců a koloběhu vody. Vyhodnocuje přitom data, která nasbíraly satelity, lodě, letadla a meteorologické stanice po celém světě.
Letos se zatím každý měsíc zařadil mezi čtyři nejteplejší v zaznamenané historii. V lednu, květnu a nyní i v září dokonce meteorologové naměřili vůbec nejvyšší průměrné teploty.
Celoroční data zatím podle služby Copernicus ukazují, že by letošní rok mohl být přinejmenším stejně teplý jako rekordní rok 2016. Už nyní letošek překonává průměrné teploty loňského roku, zatím druhého nejteplejšího ve statistikách klimatické služby.*