14.06.2001 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Licence na vývoz obilí asi padnou

Obilnářské fórum, které v úterý uspořádala Agrární komora ČR (AK) v Havlíčkově Brodě, se vyslovilo k cenám obilí a řepky v blížících se žních, za něž by chtěli prodávat zemědělci. Žňové ceny by měly předčit loňské a začít rovnou na současné úrovni. Zdá se, že letošní fórum také nejspíš pohřbilo licence na vývoz obilí.

„Nejsou žádné důvody pro to, aby se obilí z letošní sklizně prodávalo pod současné tržní ceny,“ prohlásil prezident AK Václav Hlaváček. Podle viceprezidenta Josefa Kubiše by cena nejkvalitnější pšenice ve žních neměla jít pod 4250 korun za tunu, průměr by měli odběratelé ocenit zhruba 4000 korunami. Nejnižší kvalitu potravinářské pšenice spojil Kubiš s úrovní 3800 korun. „Je nutné udržet cenovou stabilitu a není pravda, že to trh neunese. Na kuřatech vidíme, že i s rostoucí cenou může stoupat spotřeba,“ poznamenal.
Ministr zemědělství Jan Fencl před fórem slíbil, že stát nebude v žádném případě do žní vyhlašovat intervenční cenu pro nákup potravinářské pšenice. „Jakýkoliv signál, který intervenční fond vyšle, je cenovým signálem. Tvorba cen je především záležitostí trhu, do níž fond nehodlá zasahovat,“ zdůraznil Fencl. Pěstitelům sdělil, že na období před vyhlášením ceny, nejdéle však do 15. října, jim fond poskytne určitou ochranu před nátlakem výkupů. Smluvní sklady mají podle ministra povinnost uskladnit nabídnuté zboží s parametry pro intervenční nákup a v okamžiku oznámení ceny se mohou zemědělci rozhodnout, zda jej prodají fondu či jiným způsobem.
„Ke stabilitě ceny povede zrušení vývozních licencí,“ podpořil dlouhodobý požadavek prvovýrobců Miroslav Jandečka za výkupní podniky. Argumentaci pro odstranění těchto obchodních překážek obohatil předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský: „Máme kontakty se sladovnou u Drážďan, kde jsou ochotni od nás brát každý rok 30 tisíc tun sladovnického ječmene. Když se zruší licence, zajistíme jim stabilní přísun.“ Po odbourání licencí na vývoz mouky se daří navázat dobré obchodní vztahy, připojil zkušenost mlynářů Pavel Filip.
Své váhání nad zrušením vývozních licencí vysvětlil ministr jedinou obavou: „Aktuální ekonomická situace by mohla zemědělce donutit k tomu, že své zboží prodají za cenu výrazně nižší, než bude v daný okamžik cena možného dovozu. My pak budeme muset akceptovat dovoz možná méně kvalitního, ale dražšího obilí. Cenový rozdíl by pak výrazně zasáhl do spotřebního koše.“ Zemědělci ale ministrovy obavy rozhodně nesdílejí. Z Havlíčkova Brodu už odjížděl ministr se slovy: „Možnost zrušení licencí zvažuji a blíží se doba, kdybychom tak mohli učinit. Nejdříve to bude možné od 1. října.“ K cenám možného dovozu poznamenal viceprezident komory Kubiš, že pod 4700 korun za tunu se k nám potravinářská pšenice nedá dovézt.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down