Lidé chtějí vyšší cíle v ochraně klimatu, upozorňují ekologové

Vyšší cíle v ochraně klimatu nebo brzký konec uhlí jsou přání veřejnosti, podporu má i dosažení klimatické neutrality Česka do roku 2050. Ekologové upozornili na výsledky veřejné konzultace k Vnitrostátnímu plánu v oblasti energetiky a klimatu, ze kterých požadavky vyplývají.

Výsledky konzultace zveřejnilo tento týden ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle ekologů v materiálu chybí podrobnější vyhodnocení a z něj vyplývající závěry, po ministerstvu požadují debatu u kulatého stolu. Informovala o tom Klimatická koalice v tiskové zprávě.

Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu

"Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu je zásadním dokumentem, který určí podobu energetické transformace a ochrany klimatu v ČR. Bude mít přímé dopady na životy lidí, a proto je nutné, aby ministerstvo průmyslu a obchodu respektovalo a náležitě pracovalo s názory lidí na podobu transformace. Nakolik se tak děje, se dozvíme nejpozději v září,” řekla Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR.

MPO získalo v konzultaci celkem 164 odpovědí, z toho 128 od lidí, deset od nestátních neziskových organizací a 18 od podniků. K plánu se vyjádřily i jedna akademická a jedna státní instituce. Konzultace se uskutečnila v druhé polovině května, dotazník obsahoval celkem šest otázek. Podle ekologů by se mělo konat ještě druhé kolo, ve kterém se budou lidé moci vyjádřit ke konkrétním cílům a opatřením.

fotovoltaické panely

Plán má stanovit, jakým způsobem chce Česko do roku 2030 dosáhnout cílů v oblasti energetiky a klimatu, veřejná konzultace je povinnou součástí přípravy. Dokument musí obsahovat i popis toho, jak byly výsledky účasti veřejnosti zohledněny v současné přípravě aktualizace plánu pro další období.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down