Vloni na více místech byly výrazně překročeny limity škodlivin v ovzduší, tradičně nejhorší byla situace na Ostravsku a Karvinsku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naměřil vyšší koncentrace u polétavého prachu i troposférického ozónu. Za vyšší koncentraci prachu může doprava, továrny, ale i domácí topeniště. Vysoké koncentrace škodlivin byly naměřeny také v dalších velkých městech.
Nejproblematičtější znečišťující látkou z hlediska překračování imisních limitů byl v roce 2013 byl stejně jako v minulých letech takzvaný prašný aerosol neboli polétavý prach. Zákon povoluje za rok maximálně 35 dní s vyšší koncentrací těchto látek. Na většině lokalit Moravskoslezského kraje bylo ale těchto 35 dní s vyšší koncentrací už během prvního čtvrtletí loňského roku. Za smogových situací byly maximální povolené limity překračovány několikanásobně.
Jak uvedla vedoucí oddělení informačních systémů kvality ovzduší ČHMÚ Jana Ostatnická, je to z průmyslové výroby, čili z různých spalovacích zdrojů, je to i z automobilové dopravy, většinou z dieselových motorů, z těch víc, prostě ze spalovacích procesů. Na vině jsou i domácí topeniště, velké průmyslové firmy jsou totiž vybaveny prachovými filtry.
Významné překročení denních limitů bylo naměřeno i třeba v Kladně, Prostějově, Mostě, Přerově, Olomouci, Uherském Hradišti, Děčíně, Táboře či Hradci Králové. Kromě měst byly vysoké koncentrace prašných aerosolů také na venkovských stanicích, konkrétně v Čeladné na Frýdecko-Místecku a v Krupce na Teplicku. Podle Ostatnické může vyšší koncentrace na venkově způsobovat i takzvaný dálkový přenos, kdy se spaliny šíří ovzduším i daleko od zdroje.
Během ledna a února 2013 tak bylo v celé ČR vyhlášeno devatenáct smogových situací a jedna regulace v deseti z celkem patnácti území Smogového varovného a regulačního systému. Na Ostravsko-Karvinsku byla jedna smogová situace vyhlášena také v listopadu.
Limity byly překročeny i pro troposférický ozón, který napadá dýchací cesty a dráždí oči. Jeho koncentrace v posledních desetiletích roste v souvislosti s dalším znečišťováním způsobeným člověkem, zejména s rostoucími emisemi uhlovodíků, oxidů dusíku a oxidu uhelnatého. Překročení norem pro troposférický ozon je zákonem tolerováno 25 dní za tři roky, tento limit byl ale v roce 2013 překročen na venkovských stanicích Štítná nad Vláří na Zlínsku, Hojná Voda na Českobudějovicku, Červená na Opavsku, Churáňov, Kuchařovice v okrese Znojmo, Mikulov-Sedlec a Krkonoše-Rýchory. Nejvyšší koncentrace jsou podle Ostatnické v létě a většinou ve vyšších polohách, kdy je čistší vzduch a kde působí právě sluneční záření.
Vyšší koncentrace troposférického ozónu vedly k vyhlášení šestnácti smogových situací na devíti územích Smogového varovného a regulačního systému, nejvíce v Ústeckém kraji. Statistiky za minulý rok přitom ještě nejsou konečné, ČHMÚ bude vyhodnocovat i koncentrace dalších škodlivin.*