Litoměřická radnice pracuje na projektu protipovodňových opatření, která by ochránila území města na pravém břehu Labe. Informovala o tom mluvčí radnice Eva Břeňová. Se stanovením záplavového území na Litoměřicku čeká Povodí Labe a Povodí Ohře na novou vyhlášku ministerstva životního prostředí.
Litoměřice už mají studii proveditelnosti a zadaly zpracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí. Studie řeší šest stavebních objektů. Jde o demontovatelné hrazení s trvale zabudovanými základy pro podchody a podjezdy pod železniční tratí, uvedla vedoucí odboru územního rozvoje Venuše Brunclíková. Součástí prací jsou terénní úpravy v místech, kde ústí Pokratický potok, a úpravy kanalizace spočívající v usazení čerpacích šachet a zpětných klapek.
Náklady na všechna opatření město vyčíslilo na 5,6 milionu korun. Termín realizace ale zatím není stanoven. Podle Břeňové nyní radnice jedná s orgány dotčenými stavbou a s možným investorem.
Připravovaná protipovodňová opatření se týkají jen pravého břehu Labe. Největší povodně postihly Litoměřicko v roce 2002. Od Roudnice nad Labem po Litoměřice se vytvořilo obrovské dvacetikilometrové jezero. Pod vodou zůstala celá oblast na soutoku Labe a Ohře. Povodí Ohře nechalo zpracovat studie záplavového území na dolní Ohři. Zatímco v úseku Louny - Stekník vodoprávní úřad území stanovil a vymezil na konci roku 2014, pro úsek od ústí Ohře do Labe po Křesín stále chybí.
Povodí Ohře spolu s Povodím Labe připravily návrh k dalšímu připomínkování. Společný návrh záplavového území a jeho aktivní zóny v oblasti soutoku Ohře a Labe předloží obě povodí po vydání nové vyhlášky, která upraví problematiku zpracování a stanovování záplavových území a jejich aktivních zón. Vyhlášku připravuje ministerstvo životního prostředí.*