04.05.2016 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loni žilo v České republice nejvíce zubrů v historii

V České republice loni žilo nejvíce zubrů evropských v historii. Podle prvního celostátního sčítání jich je 75, konkrétně 25 samců a 50 samic. Je to největší počet od doby, kdy lidé tento ohrožený druh na území ČR od středověku vyhubili. Informoval o tom ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Oproti roku 2014, kdy ochránci registrovali 58 zubrů, se počet zvířat zvýšil o sedmnáct kusů, a to i díky založení nového chovu v Přírodní rezervaci Milovice. Loni se v tuzemských chovech narodilo čtrnáct mláďat.

Přispělo k tomu i dovezení osmi zubrů, přičemž dovoz sedmi samic najednou byl dosud největším transportem zubrů do ČR. Počty zubrů ale snížily i úhyny a zrušení jednoho chovu v Radanech na Vodňansku v jižních Čechách.

V českých chovech podle Miloslava Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR výrazně převládá geneticky cennější, nížinná linie zubrů. Založilo ji pouhých pět zvířat pocházejících z bělověžského pralesa. Nížinná linie je přitom nejenom zoologicky hodnotnější, ale vykazuje také menší počet geneticky podmíněných poruch a je v lepší reprodukční kondici, uvedl.

Zubry loni chovaly čtyři české zoologické zahrady, jeden malý soukromý zoopark, dvě obory, jedna farma a jedna přírodní rezervace. V roce 1993 jich bylo ve třech zoo jen šestnáct a v roce 2000 žilo v tuzemsku 38 zubrů ve čtyřech soukromých chovech a třech zoo. Novou chovnou skupinu zakládá zoologická zahrada Tábor.

Organizace Česká krajina vede tuzemskou pobočku mezinárodní ochranářské organizace European Bison Conservation Center (EBCC). Právě ta sčítání organizovala pro mezinárodní plemennou knihu, která je vedena v Polsku. V roce 2014 dosáhly celosvětové počty zubrů 5500 kusů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down