Média informují, o kolik se zemědělcům po vstupu do Evropské unie zvýšily dotace a jaké se jim otevřely možnosti. Loňský rok měl v odvětví skončit podle odhadu resortního ministerstva čtyřmiliardovým ziskem. Jak uplynulý rok hodnotí za svůj podnik či farmu sami zemědělci a co očekávají od toho letošního, jsme zjišťovali v naší anketě.
Marie Bubíková, Zemědělské družstvo Jeseník: Rok 2004 byl pro nás jeden z nejhorších od 90. let. Kvůli posunům ve vyplácení podpor jsme de facto přišli o jedny roční dotace, na něž jsme přitom v horské oblasti odkázaní. V našem případě tedy není vůbec pravda, že zemědělci dostávají více peněz. Obdrželi pouze osm procent dotací oproti tomu, co obvykle. Měli jsme tu kontrolu SZIF, která nic neshledala. Přesto stále čekáme na podporu pro LFA, přímé platby i na agroenvi opatření. Vím, že úředníci odvádějí velký kus práce, ale systém je špatně nastavený. Z top-up jsme nedostali skoro nic, protože hodně půdy máme zatravněné. Asi jsme se zatravňováním neměli tak pospíchat a dál vyrábět draho obilí a mít tak alespoň nějaké peníze z tržeb. Navíc v Jeseníku skončila mlékárna, kde nám zůstalo 4,5 milionu korun. Dluh nám bude měsíčně splácet po 50 tisících korunách. Náš hospodářský výsledek bude tedy velice špatný a jsou ohrožené úvěry pro tento rok. Z dotací, které snad po novém roce přijdou, jen uhradíme dluhy, takže ten letošní rok nebude o nic lepší.
Pavel Dobrovolný, rodinná farma Ratibořice nad Rokytnou, Třebíčsko: Z hlediska úrody obilí byl loňský rok velmi dobrý, v odbytu naopak velmi špatný. Téměř polovinu sklizně máme doma a rádi bychom ji prodali. Teprve když se nám nepodaří najít odběratele, využijeme intervenční nákup, kde je cena sice lepší, ale peníze dostaneme až za dlouho. Vedle konvenčního hospodaření máme ekologický chov 230 koz a ovcí – 110 bahnic plemene suffolk. Z kozího mléka děláme mléčné výrobky, o které je takový zájem, že ho nejsme schopni naplnit. Snažíme se výrobu zvýšit, ale omezuje nás prostor. Jinak evropské dotace jsme ještě nedostali. Měly by být asi o třetinu vyšší než v minulých letech, což je příjemné. Na druhou stranu EU přinesla spoustu administrativy. Je to velká zátěž pro nás, kteří jsme od rána do večera venku a pak se ještě musíme věnovat papírování. Jinak věřím, že letos i v budoucnu se nám povede dobře. Máme 300 hektarů a to je myslím optimální výměra pro rodinnou farmu, která s pár zaměstnanci hospodaří způsobem obvyklým na Západě. Farmy, které dělají výrobky přímo do obchodů, mají šanci, aby obstály.
Jiří Malypetr, Dvůr Kostomlaty, s. r. o., Nymbursko: S loňským rokem jsme spokojeni. Výnosy v rostlinné výrobě byly velice pěkné, horší je to s cenami pšenice a řepky. Naopak u ječmene a cukrovky ceny stouply. Dobře mohu hodnotit i živočišnou výrobu, kde se nám podařilo zvýšit produkci mléka. Nemohu opomenout také nárůst dotací. Patříme k těm, kdo dotace na plochu již utrácejí. Minulý rok byl z hlediska výnosů obilovin zcela určitě nejúspěšnější za jedenáct let existence naší firmy. Ekonomicky bude vzhledem k vyšším dotacím zřejmě taky nejlepší. Věřím, že i tento rok pro nás bude úspěšný. Dovolím si ale pochybovat, že se budou opakovat tak vysoké výnosy u řepky a obilí. Obávám se navíc, že sklady se do žní nevyprázdní a startovací cena bude ještě horší, než je ta současná. Očekávání, že cena obilí nemůže spadnout pod intervenčních 101 euro za tunu, se ukázalo jako liché. Kde EU pomohla ke stabilizaci cen, je jednoznačně cukrovka. Vstup na společný trh měl také částečně vliv na zvýšení ceny mléka. Na druhou stranu unie přinesla velkou administrativu a tvrdší podmínky pro hospodaření.
Jiří Hanák, družstvo Taurus, Protivanov, Prostějovsko (vítěz soutěže Zemědělec roku 2004): Pro nás byl loňský rok požehnaný, výnosově jsme dopadli docela dobře a nemáme problémy s odbytem, což vychází také z toho, že jsme zavedeni především na živočišnou produkci. Velkým plusem pochopitelně bylo a bude i navýšení dotací, které plynou z evropských fondů. Jsou to velice slušné peníze a chtěli bychom se dostat do situace, že právě tyto dotace budou pro naše družstvo nadstavbou, kterou využijeme k investicím a dalšímu rozvoji podniku. I loni jsme investovali, podobně jako v posledních dvou třech letech něco kolem pěti milionů korun. Letos chceme podpořit rozvoj chovu skotu a připravujeme výstavbu dvou nových objektů pro chov dojnic s celkovou kapacitou kolem devíti set kusů. Stavba přijde zhruba na 40 milionů korun. Uvidíme, jak nám letos bude přát počasí, ale s tím se budeme muset vyrovnat. Možná, na rozdíl od jiných, si málokdy stěžuji. Je totiž třeba přizpůsobit se realitě. Mudrovat nad tím, jestli dostanu o korunu víc nebo míň, není k ničemu.
Josef Basík, rodinná farma, Zárybničná Lhota, Táborsko: Loňský rok byl pro nás velmi úspěšný. Dosáhli jsme velmi dobrých výsledků v chovu dojnic. Užitkovost překročila 11 tisíc litrů za rok a stoupla také cena mléka, což se pozitivně projevilo i v našich ekonomických výsledcích. Výnosy obilovin jsme měli vyšší než obvykle a podařilo se nám úrodu i poměrně dobře prodat. Na loňský rok budeme dlouho vzpomínat v dobrém i proto, že na podzim jsme na naší farmě uvítali účastníky národních dožínek Asociace soukromého zemědělství ČR. Při této příležitosti byly vyhlášeny výsledky soutěže o Farmu roku 2004, kde jsme se umístnili jak druzí. A k letošnímu roku - byl bych rád, aby se zklidnila situace kolem mléka a rozhýbal se trh s rostlinnou produkcí. Všem sedlákům bych přál, aby měli v následujícím období dostatek síly a trpělivosti při zápasu se státními úředníky a nařízeními, která už platí anebo se na nás chystají. Chtěl bych, abychom se jako sedláci pokusili změnit pohled veřejnosti na nás jako na neustálé stěžovatele a prezentovali se pouze jako hrdí a sebevědomí lidé, kteří podnikají v jednom z nejtěžších a nejkrásnějších oborů.
František Vítek, ZEAS Lysice, Blanensko: První pololetí minulého roku bylo dosti kritické, pokud jde o ceny živočišných komodit. Ve druhé polovině roku se začaly vcelku slušně zvedat hlavně ceny mléka a vepřového masa. U něj očekáváme ziskovou výrobu, u ostatních výrob budou výsledky lepší než předtím. Za obilí asi neutržíme více než rok předtím, i když loni byly výnosy rekordní. Trh s obilím se zastavil a my navíc nemáme kvalitu pro intervenční nákup. U cukrovky je cena slušná, ale definitivně splacená bude až v říjnu. Nyní očekáváme dotace z EU. Teprve dva dny před Vánoci jsem podepsal rozhodnutí u LFA. Máme dostat poměrně hodně peněz, takže výsledky budou dobré. Věřím, že letos se cena prasat se bude držet alespoň na nákladech a živočišná výroba jako celek vyjde dobře. U rostlinné výroby budeme hledat plodiny, které bychom mohli pěstovat. EU nám dává dotace, ale jsou to dotace na to, abychom vyráběli méně. Jenže pokud chceme být progresivní podnik a mít vysokou intenzitu, tak to jde proti sobě.