Produkce medu v jižních Čechách je letos proti průměrným rokům o 50 až 70 procent menší. Nižší výnosy ovlivnilo hlavně deštivé letní počasí, kdy včely nelétaly tak daleko a tvořily si víc zásob, které spotřebovaly. V kraji ubylo poslední roky i mnoho jehličnatých stromů, jež jsou hlavním zdrojem pro lesní medy. Med stojí 150, 170, ale i 220 korun za kilogram. Na trhu se kvůli malé české produkci objeví med z Číny či Jižní Ameriky. Uvedlo to jihočeští včelaři.
"V letošním roce je výnos medu nižší zhruba o dvě třetiny. Největší problém bylo počasí, byla zima. V době, kdy kvetly plodiny, se výrazně ochladilo a včelaři, kteří neměli včelstva přímo u těch plodin, tak nemohli mít výnosy, protože doletová vzdálenost byla daleká a protože včelstvo (pak) spotřebuje podstatně víc zásob, aby se zahřálo," řekl včelař Stanislav Augustin, který léčí i včelstva jiných včelařů.
Někteří včelaři přesunuli úly blíž k řepce, aby zkrátili včelám dolet. Na jaře med získali, takzvaný druhý med (na přelomu července a srpna) už ne. "I když plodina kvetla, byla zima a včely tam ani nedolétly. Začalo se krmit podstatně dřív, aby včely přežily," řekl Augustin, jehož rodina včelaří přes 100 let a který má okolo 40 včelstev.
Včelaři z okresu Jindřichův Hradec vytáčí okolo 40 kilogramů medu ze včelstva, letos to byla polovina. Uvedl to jednatel tamní organizace a člen krajského koordinačního výboru Martin Paleček. "Je to mizerné. Nejvíc to ovlivnilo počasí: nejdřív bylo sucho a potom se ochladilo, začalo pršet, a pokaždé, když se namnožily mšice a mohl být tmavý med na medovici, ten pozdní med, všechno spláchnul déšť," řekl Paleček, jenž má přes 50 včelstev.