Mělnické vinobraní, které letos bude o posledním zářijovém víkendu, bude rozděleno na dvě zóny. Vstupné návštěvníci zaplatí na náměstí Míru, kde budou koncerty, jarmark a koštování vína. Do areálu s pouťovými atrakcemi na náměstí Karla IV. mohou návštěvníci bez vstupného. Uvedl to starosta Ctirad Mikeš.
Mělnického vinobraní se každoročně účastní asi 20 000 návštěvníků. Zóna, která se týká atrakcí a nazývá se malá Matějská na Mělníku, bude v neplacené části na náměstí Karla IV. a v okolních ulicích. Dožínková část, to znamená hudební vystoupení, jarmark a prodej převážné části zkvašeného vinného moštu bude v placené zóně na náměstí Míru, řekl Mikeš.
Návštěvníci si letos budou moci koupit na mělnické vinobraní třídenní vstupné za 150 korun nebo jednodenní vstupné, které bude stát v sobotu 100 korun, v pátek a v neděli 80 korun. Náklady na vinobraní ve výši necelých pěti milionů korun zaplatí město. Je to asi o 1,5 milionu méně než loni. Program hudebních a dalších produkcí je zatím ve fázi příprav.
Na území České republiky je více než 17 000 hektarů vinic, z toho více než 16 000 hektarů zabírají vinice na Moravě. Ve středních Čechách se víno pěstuje zejména na Mělnicku a Kutnohorsku, kde vinice zabírají plochu necelých 400 hektarů. O pěstování vína v Mělníku se zasadil Karel IV., který se zasloužil o přivezení burgundské odrůdy. První zakladatelkou vinic v okolí Mělníka byla ale zřejmě už kněžna Ludmila.*