Meruňky ve slánském Ekofruktu zmrzly, hospodaření podniku ovlivní i epidemie nemoci Covid-19. Tržby klesly kvůli zastaveným dodávkám do škol, restaurací, hotelů a podobně, nižší jsou i v běžné obchodní síti. Naopak prodej v podnikové prodejně a u internetových obchodníků, kterým Ekofrukt dodává ovoce, vzrostl. Uvedl to jednatel Ekofruktu Tomáš Richtr. Ekofrukt je ovocnářsko-potravinářská firma, je tradičním výrobcem ovocných tyčinek.
"Naše možnosti uspokojit zvýšenou poptávku jsou omezené, protože prodáváme již poslední zásoby jablek z loňské sklizně, jelikož úroda z důvodu jarních mrazů byla nízká," uvedl Richter.
Kvůli epidemii Covid-19 jsou v Ekofruktu vytvořené oddělené pracovní týmy včetně rozdělených šaten. "Zavedli jsme nová opatření k zajištění čistoty a nezávadnosti výrobních prostor, pracovníci v daleko větší míře používají ochranné prostředky. I vzhledem ke skokově vyšším cenám dezinfekcí, roušek a ostatního sanitárního materiálu výrazně stouply náklady na zajištění výroby," dodal jednatel. Podle něj o dopadu na tržby rozhodne především to, zda společnost bude moci dál vyrábět.
Proti dopadům mrazů, které u Slaného dosáhly v minulých dnech až –10°C, jsou podle Richtra jakékoliv protimrazové prostředky neúčinné. "Došlo k totálnímu zmrznutí meruněk, které již vykvetly a nebylo technicky ani ekonomicky možné je zachránit. Nyní již víme, že nebudeme mít žádnou úrodu meruněk, takže škoda bude činit jednotky milionů korun, kterou nebylo možné krýt pojistkou, protože škodu mrazem u meruněk nikdo nepojišťuje," uvedl jednatel.
Ovoce Ekofrukt sklízí ze zhruba 200 hektarů sadů a má kolem 80 zaměstnanců. Větší podíl na jeho tržbách měla v loňském roce výroba ovocných tyčinek, menší podíl prodej ovoce.