Vzájemná spolupráce v oblasti zemědělství a rozvoje venkova mezi Moldavskou republikou a Českou republikou, posílení obchodu se zemědělskými produkty, zejména vývoz a propagace moldavských vín, zahraniční rozvojová spolupráce a také kooperace v oblasti zemědělské techniky. To byla hlavní témata, o nichž včera v Praze jednal ministr zemědělství Marian Jurečka se svým moldavským kolegou Vasilem Bumacovem. Ministr Jurečka nastolil rovněž téma aktuální politické situace na Ukrajině. Informoval o tom ředitel odboru komunikace Ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
„V oblasti zemědělství jsou nyní v běhu dva projekty rozvojové spolupráce. Tím prvním za 15,5 milionu korun je podpora produkce ovoce a zeleniny s přidanou hodnotou, který reaguje na situaci moldavského zemědělského sektoru. Ten má přes svůj význam pro tamější ekonomiku nízkou míru výnosů a vysoký cenový rozptyl zemědělských produktů. Druhým projektem v hodnotě 22 milionů korun je vytvoření vinařského registru v Moldavsku, kdy náš resort zajišťuje většinu odborných prací a konzultací v oblasti know-how. Vznik tohoto registru by měl Moldavsku zásadně pomoci při jednání s Evropskou unií o dotacích pro vinaře,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Pokud jde o zemědělskou techniku, v Moldavsku je prostor pro větší české dodávky. Jde o spoluúčast na investicích, hlavně infrastrukturálního charakteru nebo na rozvojových programech, zejména pro zemědělsko-potravinářský a zpracovatelský průmysl. V zemi je i poměrně velká poptávka po zemědělských a zpracovatelských technologiích, jako jsou například mrazírny, chladírny, skladovací systémy a výrobny ovocných nápojů.
Obrat českého agrárního obchodu s Moldavskem vykazuje od roku 2009 rostoucí trend, a to díky dovozu i vývozu. V roce 2013 dosáhl obrat hodnoty 321 milionů korun. Dovoz agrárních produktů do ČR meziročně vzrostl o více než 63 % na 222 milionů korun v roce 2013, což je dosud nejvyšší výsledek. Mezi nejvýznamnějšími dovozními položkami jsou víno, sušené ovoce, zavařeniny, slunečnicová semena a kvašené nápoje. V posledních letech se ve větším množství dováží také vlašské ořechy a lněná semena. Loni také oproti roku 2012 znatelně vzrostl agrární export do Moldavska, a to o téměř 77 % na 99 milionů korun. Nejvýznamnějšími položkami českého vývozu jsou dlouhodobě slad, potravinové přípravky, mák a přípravky do polévek. V posledních letech se podstatně zvyšuje také vývoz piva a sušeného mléka.*