Zisk českého zemědělství z vlastního šetření Zemědělského svazu (podle účetnictví ČR) v roce 2018 dosáhl v absolutní hodnotě zhruba deset miliard korun, přičemž v roce 2017 to bylo o dvě miliardy korun více. Meziroční snížení podnikatelského důchodu podle Českého statistického úřadu činilo 20 procent, podle šetření svazu snížení zisku představovalo 17 procent. Po přepočtu zisku na hektar v průměru a jen v některých krajích se růst zisku udržel. Informoval o tom na společném zasedání výboru a kontrolní komise svazu jeho předseda Martin Pýcha.
Podle něj někde vloni došlo proti dlouhodobému průměru ke zhoršení, což se týká v Čechách hlavně krajů Liberecký, Ústecký a na Moravě Olomouckého kraje. Pýcha uvedl, že rok 2018 byl z ekonomického hlediska atypický, a to zvláště v některých krajích. I ČSÚ upozornil na velké meziroční navýšení nákladů (a to včetně mzdových) v zemědělství. Podle ČSÚ se ceny vstupů do zemědělství meziročně navýšily o více než dvě procenta, shodně jako inflace. Víme, jak roste cena půdy i pachtu, krmiv a prakticky všech materiálových nákladů. Nezaměstnanost je nízká, konkurence v nabídkách na trhu práce se zvyšuje a lidé požadují vyšší mzdu. Situace došla tak daleko, že na trhu práce scházejí kvalifikovaní i ti nekvalifikovaní pracovníci, upozornil.
"Průměrný zisk z našeho šetření v přepočtu na hektar byl zhruba 2800 korun na hektar, což je mírné zvýšení oproti dlouhodobému průměru za roky 2004 až 2017, asi 2600 korun na hektar. V některých krajích ale loni došlo oproti dlouhodobému průměru ke zhoršení, což se týká hlavně krajů Liberecký, Ústecký a Olomoucký," podotkl. Šetření svazu zahrnuje téměř 700 tisíc hektarů, což je 20 procent užívané půdy v ČR.*