Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce obnovit účast ekologických spolků ve všech řízeních o stavebních záměrech, které by mohly mít negativní vliv na zájmy ochrany přírody a krajiny. Proti jsou například ministerstva dopravy a průmyslu a obchodu. S obnovením účasti spolků počítá návrh zákona o jednotném environmentálním stanovisku, které by mělo pro všechny stavební záměry nahradit správní úkony podle devíti různých zákonů o životním prostředí.
K návrhu podle předkládací zprávy na vládním webu obdržel úřad Anny Hubáčkové devět stovek připomínek od ostatních ministerstev a organizací včetně zástupců krajů, obcí či zaměstnavatelů. Rozpor přetrvává v pohledu na snahu ministerstva obnovit účast ekologických spolků, která byla novelou stavebního zákona omezena od roku 2018 na řízení vedená podle zákona o ochraně přírody a krajiny.
Ministerstvo snahu zdůvodnilo naplněním práva na příznivé životní prostředí, které zaručuje Listina základních práv a svobod. Ústavní soud ale loni v lednu omezení nezrušil. Ministerstvo poukázalo na to, že jeho snaha je v souladu s menšinovým stanoviskem ústavních soudců.
Proti záměru obnovit účast ekologických spolků na řízeních týkajících se staveb se kromě dvou ministerstev postavily Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Sdružení místních samospráv, Svaz průmyslu a dopravy a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Ministerstvo financí odmítlo jakýkoliv nárok na navýšení potřeb v personální či platové oblasti, s nímž záměr počítá v případě krajů a obcí.
Zákon o jednotném environmentálním stanovisku vychází z vládního programového prohlášení a souvisí s chystaným novým stavebním zákonem. Stanovisko má být vydáváno na pět let s možností prodloužení této platnosti.*