Ministr zemědělství Jan Fencl předložil agrární veřejnosti návrh, jak by v principu měly fungovat agrární dotace v příštích letech. Reagoval tak i na společný požadavek Asociace soukromého zemědělství a Svazu zemědělských družstev a společností. Fencl návrh zveřejnil v úterý na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově.
Dotační politika pro rok 2001 by podle Fencla využívala při rozdělování zdrojů do zemědělství intervenční fond, nařízení vlády k podpoře mimoprodukčních funkcí zemědělství, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a také přímé podpory. Podle návrhu dotační politiky pro rok 2001 jsou nově vymezeny znevýhodněné oblasti, tzv. LFA (less favourite areas), které zohledňují nadmořskou výšku, stupeň svahovitosti a nahrazují tak dosavadní členění půdy podle bonity. V návaznosti na LFA by byl zrušen bodový systém hodnocení a podpory by byly přímo ohodnoceny finanční částkou. Základní dotační podpora orné půdy by byla podmíněna uvedením pěti až deseti procent orné půdy do klidu. Zemědělec by měl mít na výběr, zda na půdě bude pěstovat tržní produkci nepotravinářského užití nebo půdu ošetří "zeleným hnojivem". Dále by došlo ke snížení základní podpory údržby trvalých travních porostů (TTP), přičemž tato podpora by se transformovala do vyrovnávacího příplatku za hospodaření v LFA. Návrh nepočítá s vyplácením podobného příplatku při snížení rozsahu orné půdy. Pokud by zemědělec udržoval TTP pastvou hospodářských zvířat,získal by o zhruba deset procent vyšší podporu. Chov skotu masných plemen by pak byl navíc zvýhodněn kapitálovou dotací na tele v rozlišení podle kategorie LFA.
Podle mluvčího ministerstva Pavla Kováře jde o zásadní změnu proti dosavadnímu dotačnímu systému. "Ten byl založen na nařízeních vlády, které řešily mimoprodukční funkce zemědělství, a na přímých dotačních titulech. Ministerstvo přistupuje ke změně, aby politika byla kompatibilní s režimem vyplácení dotací v Evropské unii," uvedl Kovář