Ministerstvo zemědělství chce letos vytvořit strategii rozvoje agrárního sektoru do roku 2030

Ministerstvo zemědělství chce letos vytvořit strategii rozvoje agrárního sektoru pro období 2015 až 2020 s přesahem do roku 2030. Oznámil to dnes ministr zemědělství Marian Jurečka. Dokument má podle něj navázat na podobný materiál, který na ministerstvu vznikl v roce 2013, kdy úřad vedl Petr Bendl. Přesný pracovní plán, jak bude ministerstvo postupovat včetně rozdělení kompetencí, bude během února, očekává Jurečka.

Takzvaná Strategie pro růst, kterou Bendl představil v roce 2013, určila za prioritu pro nadcházející roky především větší podporu upadající živočišné výroby a pěstování ovoce a zeleniny. Zároveň chtěla zemědělce motivovat, aby lépe využívali půdu a vodu a vytvářeli více pracovních míst na venkově.
Podobné strategické dokumenty vznikaly i za dalších Jurečkových předchůdců. Zpravidla shodně uváděli, že by se mělo jednat o dlouhodobou strategii, která by měla platit bez ohledu na to, kdo bude ministrem zemědělství. Podobný koncepční dokument představil v roce 2010 tehdejší ministr Jakub Šebesta.
Strategie pro růst je dokument, který má spoustu důležitých a podstatných informací, řekl ministr. Ve strategii vzniklé za jeho předchůdce mu však prý chybí přesný popis toho, jak by se měly problémy uvedené v analytické části řešit.
Strategie pro růst podle něj navíc nezahrnuje celé odvětví, týká se především zemědělství, částečně potravinářství a okrajově lesního hospodářství. Neřeší třeba problematiku vodohospodářství, závlahových systémů, zadržení vody v krajině, podotkl Jurečka. Jde mu o to, aby se využilo toho, co je ve Strategii pro růst, a přidali k tomu ještě další poznatky, které je nutné mít, uzavřel ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down