25.08.2000 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo zvýší vývozní kvótu na obilí

Ministerstvo zemědělství zvýší pro čtvrté čtvrtletí vývozní kvóty na potravinářskou pšenici. Na celostátní poradě předsedů a ředitelů Okresních agrárních komor ve Větném Jeníkově to řekl ministr zemědělství Jan Fencl. O kolik se kvóta zvýší, rozhodne ministerstvo až podle bilance vytvořené na základě odhadu letošní sklizně.

Licence pro vývoz potravinářské pšenice ve třetím čtvrtletí letošního roku v objemu 250 tisíc tun jsou podle ministra v současné době již vybrány. Pro čtvrtý kvartál je pak stanovena vývozní kvóta 50 tisíc tun, přičemž původně mohlo být vyvezeno 200 tisíc tun. V souvislosti s velkých suchem a nepříznivými klimatickými podmínkami však ministerstvo zemědělství původní objem vývozní licence potravinářské pšenice snížilo. U žita činní vývozní kvóta pro třetí i čtvrté čtvrtletí deset tisíc tun, a u ječmene to bylo pro třetí čtvrtletí 20 tisíc a pro čtvrté 30 tisíc tun.
Podle prezidenta Agrární komory Václava Hlaváčka však není důvod pro licenční politiku u obilovin. Jak řekl, je třeba nastolit volný trh, který podle něj nijak neohrozí potravinovou soběstačnost země. „V případě že na tuzemském trhu bude nedostatek této komodity, má stát řadu jiných instrumentů, kterými může zajistit její dovoz ze zahraničí v dostatečném rozsahu. Další možností by bylo, aby intervenční fond nakoupil veškerou nabídnutou potravinářskou pšenici a v podstatě tak nastavil cenovou relaci v celé vertikále trhu s obilím,“ dodal Hlaváček Pokud ale licence zůstanou, měly by se podle něj vrátit alespoň na původní objem, tedy zhruba 700 000 tun obilí ročně. „Osobně si myslím, že potenciál zemědělců této země je vyvážet ročně zhruba milión tun obilovin, a tomu by měla být uzpůsobena i podpora České exportní banky a také státu. Tím by došlo k výrazné stabilizaci zemědělské prvovýroby u nás,“ řekl Hlaváček.
Představitelé Agrární komory uvádějí jako hlavní důvod pro zrušení vývozních licencí na obiloviny nestále nízkou farmářskou cenu, na niž zemědělci tuto komoditu na tuzemském trhu prodávají. Ministr Fencl ovšem ve svém vystoupení připomněl, že nízká farmářská cena, je mimo jiné také důsledkem neochoty zemědělců spojit se do odbytových organizací a jejich prostřednictvím dosahovat cen vyšších. „V případě zrušení exportních licencí bychom my, zemědělci, opět prodali obilí za směšnou cenu, vyvezli bychom ho do zahraničí a vzápětí bychom začali dovážet totéž zboží, možná horší kvality, za horentně vyšší cenu,“ řekl Fencl s poukazem na to, že de facto stejná situace nastala v loňském roce u sladovnického ječmene. Ministerstvo si podle jeho slov v současné době nemůže dovolit zrušit vývozní licence na obilí, protože by to vedlo ke zvýšení cen potravin a ke zvyšování inflace. „Jsem připraven na zrušení licencí v okamžiku, kdy vy mě přesvědčíte o tom, že jste schopni dělat dobré obchody, jste schopni si říct o dobrou cenu, že jste schopni kontrolovat si export vaší produkce s možným dovozem do republiky,“ dodal Fencl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down