O současné situaci na trhu s mlékem a vepřovým masem a o možnostech řešení podpory domácí spotřeby mléka a mléčných výrobků dnes v Praze jednal ministr zemědělství Marian Jurečka se svým rakouským kolegou Andrä Rupprechterem. Hovořili také o závažných škodách, které zemědělcům způsobily letošní jarní mrazy především ve střední a východní Evropě. Informovala o tom mluvčí ministerstva Markéta Ježková.
„Navzdory všem opatřením přijatým na evropské i národní úrovni je situace na trhu s mlékem i nadále kritická. Stále se potýkáme s poklesem výkupních cen za mléko, které se pohybují pod výrobními náklady. V dubnu klesla cena na 6,54 koruny za litr, což představuje meziroční snížení ceny o 20 procent. Pokud jde o pomoc producentům, mimořádnou kompenzaci, kde bylo České republice z prostředků Evropské unie alokováno 11,2 milionu eur, jsme navýšili o 100 % z národních peněz. Další kroky a opatření na úrovni EU považujeme za nezbytné a v tomto duchu také na jednáních v Bruselu vystupujeme,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Česká republika letos v únoru zaslala stejně jako další členské státy Evropské komisi své návrhy na řešení krize na trzích s mlékem a vepřový masem. Iniciovala i přípravu společného prohlášení států Visegrádské skupiny a Rakouska, Bulharska, Rumunska a Slovinska, které bylo prezentováno na květnovém jednání Rady ministrů zemědělství v Bruselu.
Ministr Jurečka svého rakouského kolegu také informoval, že jarní vlna mrazů v ČR způsobila největší škody u ovocných sadů a vinic. Ministři hovořili o možnostech kompenzací škod zemědělcům a nástrojích, které by pomohly škodám způsobeným mrazem předcházet nebo je alespoň zmírnit. Jde zejména o podporu investic do opatření proti mrazu v rámci Programu rozvoje venkova. Podle ministra Mariana Jurečky se mohou některé podniky postižené mrazem dostat do existenčních problémů, jim by měly být určeny kompenzace připravované Ministerstvem zemědělství.
*