Petici s 55 tisíci podpisy dnes předali zástupci České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi. Chtějí, aby resort usiloval o šetrnější zemědělské postupy vůči krajině. Intenzivní zemědělství viní mimo jiné z úbytku ptactva v přírodě. Česko by podle nich mělo být také aktivnější v prosazování ekologických témat na evropské úrovni.
Před budovou ministerstva se sešly asi tři desítky lidí. Někteří měli transparenty – například s nápisem "Rozoráš-li všechny meze, ptáci zahynou". Signatáři petice požadují, aby ministerstvo nastavilo podmínky, které povedou ke zmenšení souvislých ploch jedné plodiny na nejvýše 20 hektarů či vytvoření alespoň deseti procent zemědělských ploch bez chemických postřiků, které by sloužily jako útočiště zvěře a ptactva. Mezi další požadavky patří, aby resort při projednávání společné zemědělské politiky pro léta 2021–2027 prosazoval dodržování environmentální legislativy a to, aby bylo 15 miliard eur (asi 383 miliardy korun) ročně již na evropské úrovni určeno na hospodaření podporující ochranu ohrožených druhů a cenných biotopů.
Toman řekl, že aktivitu signatářů oceňuje. Uvedl, že se zástupci ornitologů a myslivců jedná dlouhodobě. Ministerstvo podle jeho slov na některých tématech zmiňovaných v petici pracuje, myslivcům a ornitologům doporučil, ať si při projednávání těchto témat stanoví priority.
Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek zdůraznil, že Česko by mělo být ohledně projednávání environmentálních témat aktivnější i v evropské politice. Po předání petice na ministerstvu Toman a zástupci ornitologů a myslivců o problematice jednali.*