Ministr zemědělství Nekula (KDU-ČSL) s vládním návrhem na zrušení přimíchávání biosložky do paliv na středečním zasedání souhlasil. Prioritou je pěstování plodin pro potravinářské, nikoliv technické využití. Současné ceny řepky jsou zároveň natolik vysoké, že to dále prodražuje pohonné hmoty. Sdělil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Vláda v reakci na růst cen ve středu rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček ale upozornil, že distributoři pohonných hmot budou muset nadále biosložku do paliv přidávat. Ukládá jim to zákon, podle kterého musí snižovat emise z paliv. Pro zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv je nutná novela zákona o ochraně ovzduší. Předložit ji má podle ministerstva financí resort životního prostředí.
"K dalším důvodům podpory ukončení přimíchávání biosložky do pohonných hmot patří náhrada výpadku slunečnicového oleje dováženého z Ukrajiny. Nejlépe jej přitom dokáže nahradit řepkový olej, který má velmi dobré nutriční hodnoty a je široce uplatnitelný v kuchyni," uvedl Bílý. Dodal, že biosložka podle výrobců automobilů poškozuje některé motory.
Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha ve středu řekl, že zrušení přidávání biosložky do paliv je špatný krok, který se v cenách pohonných hmot nijak neprojeví. Pravděpodobně neovlivní ani osevní postupy zemědělců. Většina řepky se totiž používá na výrobu potravin, navíc je už dávno zasetá v zemi. "Pokud se vypěstovaná řepka nezpracuje u nás na biosložku, velice snadno se vyveze na zahraniční trhy, kde je po ní velká poptávka," doplnil.*