05.04.2005 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladým dotace klesly

Zemědělství stárne na celém našem kontinentu. Evropská unie přitom generační problém ve své společné politice jednotně neřeší a ponechává to na členských zemích. Českým mladým farmářům ovšem podpora po připojení k EU v porovnání s předcházejícími lety poklesla. Průzkum mezi čtenáři našeho týdeníku ukázal, že většina z nich by mladým, kteří začínají hospodařit, naopak dopřála významnější finanční výpomoc.

Vloni již nepokračovaly národní dotace, kterými stát předtím po tři roky vypomáhal mladým farmářům při pořizování investic, především při nákupu strojů. Dohromady tak přispěl částkou přes půl miliardy korun. „Po vstupu do EU se ale objem dotací pro mladé snížil, meziročně zhruba o třicet procent,“ konstatuje prezident Společnosti mladých agrárníků ČR Pavel Moulis. Při srovnání vychází z financí přiznaných v rámci prvního kola operačního programu pro zemědělství, vypsaného na stroje. „Byly to v podstatě jediné peníze, o nichž se minulý rok rozhodlo. Jak úspěšní byli mladí s projekty na modernizaci staveb ve druhém kole operačního programu, není dosud známo,“ dodal Moulis.
Operační program nepovažuje prezident Agrární komory ČR Jan Veleba za dostatečný podpůrný nástroj pro mladé už vzhledem k tomu, že je založen na výběru žadatelů a netýká se tedy významného počtu zemědělců. „Když už u nás byla podpora mladých nastartovaná, mělo by se v ní v nějaké podobě pokračovat,“ přimlouvá se.
Určité zvýhodnění mladých zemědělců oproti jiným žadatelům nabízí nadále po vstupu do unie Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond prostřednictvím programu Mládí. „Ročně vyjdeme vstříc v průměru 189 mladým žadatelům,“ sdělil předseda představenstva a ředitel fondu Lubomír Netolický s tím, že údaj se týká posledních pěti let.
Se zavedením jednorázové prémie pro začátek hospodaření, o níž se jako potřebné hovoří, však nemohou mladí zřejmě počítat ani napřesrok. „Jako nový program bychom si ho museli nechat schválit v Bruselu, což by trvalo nejméně půl roku až rok. Ale žádná z nevládních organizací zatím nepřišla s takovým požadavkem a návrhem dotace,“ uvedl Netolický. Považuje za pravděpodobnější, že startovací příspěvek se začne vyplácet až od roku 2007 v rámci nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). V něm se uvažuje s dotací ve výši 40 tisíc eur. EAFRD rovněž počítá s pokračováním programu pro předčasný odchod do důchodu. Je však na členských zemích, zda oba tituly zahrnou do svého národního strategického plánu.
„Podpora mladých a předčasný odchod do důchodu jsou opatření, která na sebe navazují. Unie je tradičně vkládá do strukturální politiky, kde tímto sleduje hlavně zvětšování farem. To sice Česká republika nepotřebuje, ale bude chtít oba typy podpor uplatňovat kvůli věkové struktuře v zemědělství,“ říká Tomáš Zídek, který ve Výzkumném ústavu zemědělské ekonomiky koordinuje přípravu národního plánu pro EAFRD. „Podpora mladých by se měla týkat i zaměstnanců, což návrh EAFRD připouští. Ministerstvo zemědělství, které jedná s Evropskou komisí o konečné podobě nařízení k novému fondu, hlídá, aby existovala možnost podporovat mladé zaměstnance podniků,“ dodal Zídek.
Podle Pavla Moulise by ale nebylo vhodné uplatňovat pro obě skupiny mladých stejné motivační nástroje. „Dotace pro fyzické osoby přinese mnohem větší sepětí s hospodařením, zatímco mladý člověk z manažersky řízeného podniku může po krátké době odejít,“ rozlišuje. Připravovaný evropský fond není příliš nakloněn mladým a měl by doznat značných změn, zdůrazňuje Moulis.
Ze 163 tisíc pracovníků, kteří bez ohledu na velikost pracovního úvazku působili v roce 2003 v našem zemědělství, bylo podle Českého statistického úřadu zhruba 50 tisíc lidí do čtyřiceti let, z nich pak necelých devět tisíc do věku 25 let. Osamostatňování mladých farmářů má napomoci letos zahájený program pro předčasný odchod do důchodu. Zatím se do něj přihlásilo jedenáct zájemců. „Lidé se spíše dotazují na podmínky, jelikož žádosti mohou podávat po celý rok,“ poznamenala Jitka Sluková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který přihlášky přijímá. Pro letošek je na tento účel k dispozici 2,6 milionu eur, z nichž 2,1 milionu hradí EU. Převést lze peníze vyčleněné na rok 2004, kdy Brusel počítal pro ČR s částkou 1,6 milionu eur. Na příští rok je rezervováno 3,3 milionu korun, přičemž 2,6 milionu je připravena uhradit EU. Dávka, již budou pobírat lidé, kteří předají farmu mladým, podléhá dani z příjmu. Z maximální roční dotace 210 tisíc korun zůstane sedlákovi, který předčasně přestal hospodařit, čistých přibližně 180 tisíc korun, což je kolem 15 tisíc korun na měsíc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down