Systém mléčných kvót by se neměl spouštět „natvrdo“, ale nejprve zkušebně ověřit. V tomto názoru se stále více sbližují mlékaři i zemědělci. Jejich zásadní připomínky k návrhu příslušného vládního nařízení, které nyní prochází meziresortním oponentním řízením, jsou mnohdy společné.
Největší výhradu, kterou má ke kvotaci Českomoravský svaz mlékárenský, vyjádřil jeho ředitel Michal Němec: „Řízení trhu s mlékem prostřednictvím kvót je pouze jeden segment, který by měla doprovázet další opatření - intervenční nákupy, skladování a další zásahy formou podpor prodejů. Zákon o SZIF sice intervenční opatření zmiňuje, zatím se ale s nimi nepočítá.“ I k samotným kvótám mají mlékaři vážné námitky. Za scestné považují, aby za producenty platili pokuty při překročení kvóty. Odmítají také institut minimální ceny v systému kvót, který je podle Němce naprostou anomálií a nikde se neuplatňuje.
S ustanovením, aby sankce za překročení produkční kvóty hradili zpracovatelé nebo odbytové organizace, nesouhlasí ani celostátní mlékařské družstvo Mlecoop, které se jinak ke kvotaci staví vstřícně. "Nevím, z čeho bychom pokuty platili. Kdyby tato podmínka měla zůstat, vedlo by to ke zkreslování údajů," soudí ředitel Mlecoopu Vlastimil Kratochvíl. Připomínku má také k minimální ceně, která by podle něho měla být skutečně minimální za dané jakostní parametry a za vyšší kvalitu by náležely příplatky. Ty však návrh kvót neřeší, k minimální ceně 7,60 koruny za litr přiřazuje stejné jakostní ukazatele, jaké platí dnes.
Se spuštěním mléčných kvót se stále nesmířila Asociace soukromého zemědělství ČR a navržený systém ji v jejím odmítavém postoji jen utvrzuje. „Pokud kvóty opravdu budou, což je nejhorší varianta ze všech možných, pak by alespoň neměly striktně svazovat výrobu,“ přeje si Josef Stehlík. Ministerskému návrhu kvót především vytýká, že neumožní restrukturalizovat výrobu, protože nezamezí převodu z méně příznivých oblastí do úrodnějších. Protože v Evropské unii není osud kvót po roce 2006 jasný a ani o našem přijetí nevíme víc, přiklání se Stehlík ke kompromisu, aby producenti nedostali kvótu napevno a nemohli s ní disponovat jako se svým majetkem. „Pokud ji nebudou čerpat, nebo skončí s výrobou mléka, měli by kvótu vrátit SZIF,“ doporučuje.
Svaz zemědělských družstev a společností v principu zavedení kvót vítá, jeho předseda Miroslav Jirovský ovšem považuje za stěžejní, aby si kvóty mezi sebou podnikatelé mohli převádět. "Požadujeme také, aby kvóta byla stanovena tak, že o čtyři procenta převýší produkční úroveň roku 2000. Kvotace nemůže znamenat zakonzervování současného stavu, ale musí vést ke zvyšování produkce. A slibujeme si od ní také to, že do trhu vnese řád a odstraní nekalé obchodní praktiky," tvrdí Jirovský.