06.12.2000 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlékárny nejsou v hodnocení mléčných kvót zajedno

Někteří ze zpracovatelů mléka hodnotí zavedení systému kvót pro výrobu mléka pozitivně a očekávají od nich mimo jiné stabilizaci trhu. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že jde o rozhodnutí zaměřené proti zemědělcům.

Nařízení o systému mléčných kvót, které přijala vláda 22. listopadu, by mělo platit od 1. dubna. Schválená roční kvóta na výrobu mléka představuje 2,6 miliardy litrů a při rozdělování individuálních produkčních kvót by měli být uspokojeni všichni zájemci. Pro případné zvýšení individuálních produkčních kvót a přidělení nových kvót by měla sloužit tzv. rezerva kvót, která spolu s individuálními kvótami nesmí v příslušném roce převýšit národní kvótu 3,01 miliardy litrů mléka.
Podle ředitele s.r.o. Kromilk Kroměříž Jana Tykvarta znamená zavedení kvót stabilizaci trhu. "Je nutné respektovat určitou zemědělskou politiku, již dělá Evropská unie, do níž chceme vstoupit," řekl. Za určité omezení však považuje nepřevoditelnost kvót mezi prvovýrobci. "Hned od prvopočátku by se mělo dát s kvótami obchodovat. Jsou ti, kteří se výrobou mléka příliš zabývat nechtějí, a naopak jiní, kteří hodně investovali do chovů a mlékárenská produkce je pro ně stěžejní. Dodavatelé by uvítali, kdyby se potřebná navýšená kvóta dala sehnat nákupem nebo dohodou," uvedl ředitel. Kromilk je zemědělskou mlékárnou, jež ročně zpracuje 10,5 milionu litrů mléka. Dané situaci se přizpůsobí, dodal ředitel.
Také mlékárna Promil Nový Bydžov se zavedením mléčných kvót souhlasí. "Kvóty jsou správný krok. Zavedeny by ale měly být tak, aby neohrozily velké producenty mléka a aby jim daly možnost pro další rozvoj," řekl ředitel Václav Polách. Naproti tomu ředitelka Mlékáren Čejetičky, s.r.o., Hana Dlasková soudí, že se zavedením mléčných kvót je dosud spjato příliš mnoho nejasností. "Podle toho, co ale vím, si myslím, že by to pro nás dobré nebylo. Poptávka je dnes veliká a pokud by naši současní dodavatelé byli nějakým způsobem zakvótovaní, asi by to nevykrylo naše tuzemské odběratele," říká ředitelka. Mlékárny Čejetičky jsou největší mlékárnou na Mladoboleslavsku a zároveň nejstarším mlékárenským podnikem v Čechách.
Ředitel choceňské mlékárny ZAMILK Petr Marek zavedení mléčných kvót v České republice hodnotí jako rozhodnutí předčasné, směřující proti zemědělcům. "Zavedení kvót je proti zájmu zemědělců i mlékáren, je pouze v zájmu politickém...," míní. V EU je podle něj například běžné hodnocení kvóty určitého celku, avšak v ČR budou zemědělci hodnoceni jednotlivě. Dodal, že v současnosti navíc podle jeho názoru ani nikdo neví, jak bude účinnost kvót zajištěna.
Za nesprávnou věc, omezení volné soutěže a diskriminaci některých výrobců označil dosud předložené návrhy systému schvalování a přidělování mléčných kvót ředitel s.r.o. Lounská mlékárna Josef Tichý. "Tým ministerstva zemědělství, Fondu tržní regulace i zástupců mlékárenského průmyslu na systému neustále pracuje. Doufejme, že návrh bude nakonec pro výrobce přijatelný," uvedl Tichý. Zavedení kvót zatím nechtěl komentovat ředitel Mlékárny Olešnice na Blanensku Zdeněk Pospíšil. "Postupně děláme vyhodnocení celého vládního roku a zatím by bylo předčasné nějak reagovat," vysvětlil. Připustil zpočátku určitou averzi vůči návrhu, který po bližším prostudování však nevypadá nepříznivě. Firma počká s bližším hodnocením mléčných kvótací do budoucna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down