Moravskoslezským cukrovarům loni citelně klesly výnosy o třetinu na 2,2 miliardy korun, zisk téměř o polovinu na 176 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Jde o údaje za hospodářský rok, který začíná březnem a končí letošním únorem. Na výrobce tak dopadl konec cukerních kvót v Evropské unii od loňského října. Od té doby na světovém trhu klesly ceny cukru na desetileté minimum a vytvořil se obrovský přebytek přes 20 milionů tun. Loňská světová úroda byla navíc mimořádná.
Podniku, který patří do rakouské skupiny Agrana, nejvýrazněji klesly tržby za prodej zboží vyvezeného do Evropské unie. Zatímco v roce 2016 to bylo ještě přes miliardu, loni už to bylo jen necelých 200 milionů korun. O 120 milionů korun také klesl prodej cukru mimo Evropskou unii a tržby z prodeje cukru celkově klesly o více než 200 milionů korun. Odborníci na trh s cukrem letos předpovídali, že vzhledem k nízké ceně, obrovskému nadbytku a slábnoucí poptávce nejen v rozvinutých zemích potká trh nevyhnutelně konsolidace, což znamená zánik části zpracovatelských kapacit.
Po letošní sklizni třtiny a řepy přišla společnost ADM Investor Services International s předpovědí, že v sezóně 2019/2020 už by se bilance poptávky a nabídky světového cukru mohla dostat do deficitu dvou milionů tun. Důvodem je snížení ploch pro pěstování v Brazílii a zároveň výroby bioetanolu z části třtiny místo cukru. Zároveň se mají snižovat osevní plochy řepy v Evropské unii, protože zemědělcům se kvůli nižším výkupním cenám nevyplatí pěstovat.
Letos evropskou produkci postihlo také velké sucho a malý výnos. Proto v Hrušovanech zpracují jen zhruba 650 000 tun řepy, což je zhruba polovina předloňské kampaně.*