Možností, kde a jak si v Karlovarském kraji ustájit koně, přibývá. Majitelé si mohou vybrat podle svých preferencí a finančních možností z malých rodinných statků, farem s rozlehlými pastvinami nebo i velkých sportovních stájí s rozmanitým tréninkovým zázemím. Někteří majitelé také volí možnost zařídit si vlastní ustájení u domu. Významně tak klesají některé náklady - držení jednoho koně "doma" může vyjít jen na několik set korun, zatímco v komerčním ustájení v kraji ceny za měsíc mohou přesáhnout až 5000 korun.
K nejlevnějším možnostem může za příznivých podmínek patřit ustájení na vlastním pozemku. "Mám tři koně a platit jim komerční ustájení si nemůžu dovolit. Jsou celoročně na pastvině s přístřeškem, náklady na jejich základní vyžití včetně příkrmu senem a ječmenem vycházejí 500 korun na jednoho. Vodu máme zdarma ze studny," řekla Nicole Lippertová z Kraslic. Kromě ceny je podle ní hlavní výhodou možnost ke koním kdykoliv přijít. "Nevýhoda je naopak to, že člověk nemůže jen tak odjet na dovolenou nebo si říct, že se mu zrovna ke koním nechce. Péči potřebují každý den," vysvětlila Lippertová.
Komerční ustájení v pastevním režimu, kdy jsou koně celoročně venku s přístřeškem, stojí v Karlovarském kraji podle rozsahu nabízených služeb zhruba od 2000 do 3500 korun měsíčně. "Za ustájení platím měsíčně 2000 korun a zázemí je opravdu skromné. Pro koně se skládá z pastviny a přístřešku, člověk si musí vystačit se skromnou sedlovnou. Jde o soukromou stáj, kde mám koně jen já a majitelé areálu. Oželet tak musím i jízdárnu pro trénink," řekla Lenka Smetanová z Mariánských Lázní. Pastevní ustájení tak většinou využívají majitelé rekreačních koní.
Objevují se ale i stáje, které spojují venkovní ustájení se sportovním zázemím. "Chci, aby můj kůň pobýval na pastvině, zároveň si ale ráda připlatím i určitý komfort," uvedla Zdeňka Newiaková z Nejdku. Pastevně si lze dále koně ustájit také například v Boučí u Sokolova, ve Žluticích nebo v Novém Kostele na Chebsku.
Další variantou je ustájení, kdy koně pobývají ve výběhu přes den a noc tráví ve stáji v boxech. Cena za takové služby se pohybuje zhruba od 3500 korun měsíčně výše.
Boxové ustájení s luxusním zázemím pro koně i jezdce využívají především náročnější majitelé sportovních koní. "V naší stáji máme kapacitu 25 boxů. V ceně je denní vodění do výběhu i základní krmení - voda, seno, oves, ječmen a cukrovarské řízky. Dále mohou majitelé ustájených koní využívat krytou halu s geotextilií, jízdárnu 35 krát 55 metrů s kvalitním pískovým povrchem, skokový materiál nebo pohybový trenažér, takzvaný kolotoč pro koně. Cena je 4500 korun měsíčně," řekla Vladislava Fenclová, provozovatelka jezdeckého areálu v Povodí na Chebsku. Majitelé si tam navíc mohou připlatit služby kvalifikovaného trenéra.
Podobné zázemí i ceny nabízí například stáje v Děpoltovicích nebo v Chotíkově. Kolem 5000 korun se pohybují měsíční platby v areálu v Rosnicích u Karlových Varů.
Měsíční platbou za ustájení přitom náklady na koně zdaleka nekončí. Nutné je koně pravidelně očkovat, odčervovat a nechat mu upravovat kopyta. Nezřídka potřebuje ošetření veterinářem, pravidelně by ho měl prohlížet také zubař. Rozšiřuje se i nabídka dalších služeb, jako jsou masáže a fyzioterapie nebo dokonce koňská akupunktura. Náklady pak mohou růst do desítek tisíc korun.*