Zákon na ochranu zvířat proti týrání se týká i mravenců, většina druhů je chráněna zákonem o ochraně přírody a krajiny. Ten zakazuje poškozovat přírodní původní biotopy, kde hmyz žije, a ničit dospělce i jejich vývojová stadia. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Ze zákona o ochraně přírody a krajiny vyplývá, dodal Duben, že je zakázáno rozhrabovat mraveniště ve volné přírodě a vybírat mravenčí kukly za účelem získávání krmiva pro exotické ptáky. V současnosti je ale na trhu dostatek jiného krmení pro exotické ptactvo.
Mravenci žijící v české přírodě jsou zákonem chráněni. Výjimkou jsou například mravenci faraoni, kteří škodí ve skladech či v domácnostech, jsou druhem nepůvodním a je možné je hubit, doplnil mluvčí veterinárního dozoru.
Mravenci jsou zvláštními živočišnými druhy, které fascinují velkou mírou organizovanosti i pílí. Na rozdíl od včel, které jsou považovány za pilné, neboť člověku poskytují med, jsou mravenci užiteční nepřímo, neboť udržují přírodní rovnováhu.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký postih hrozí ze zákona člověku, který si v lese z frajeřiny lehne na mraveniště, asi ho tím dost poničil.
Děkuji za odpověď.
Eva