Krkonošské muzeum Správy Krkonošského národního parku otevřelo výstavu Země očima dálkového průzkumu. Výstavu připravila ve spolupráci s muzeem katedra aplikované informatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Prostřednictvím Geografické knihovny UK půjčila Krkonošskému muzeu Správy KRNAP soubor posterů věnovaných dálkovému průzkumu Země. Návštěvníci na nich uvidí mimo jiné nevšední pohledy z oběžné dráhy. Tak získaná data jsou využitelná v archeologii, urbanizaci krajiny, monitoringu světelného znečištění planety, kácení deštných pralesů, aktuálních požárů na planetě, atmosférických jevů – postup hurikánů, písečných bouří, pohyb lodí a letadel, rozmístění sněhové pokrývky, odtávání ledovců. Poskytují svébytné svědectví o následcích povodní či větrných smrští. Jsou jasným důkazem, jak přírodní živly a činnost člověka mění tvář planety Země.
Správa Krkonošského národního parku tato data využívá již léta. Pracujeme s leteckými snímky, z nichž vznikla síť ortofoto map. Nejzajímavější informace poskytuje srovnání těchto dat s určitým časovým odstupem.
Součástí výstavy bude přednáška pro studenty středních škol. Jejím tématem budou prostředky využitelné k dálkovému průzkumu Země, metody dálkového průzkumu Země – využití satelitů, letadel, metody zpracovávání dat, využití získaných informací v praxi a možnosti studia této problematiky na vysokých školách.
Výstava potrvá do 15. ledna 2010, přístupná bude denně mimo pondělí.