Sdružení myslivců, rybářů či zahrádkářů se obávají omezení nepůvodních rostlin a živočichů v legislativě připravované Ministerstvem životního prostředí. Uvedly to včera ve společném prohlášení. Mezi nepůvodní druhy patří v České republice třeba i kaštan nebo kamzík. Ministerstvo ale sdělilo na svém webu, že stát bude část druhů zřejmě tolerovat nebo jen sledovat.
V srpnu vstoupilo v platnost prováděcí nařízení Evropské unie, které má vést k postupnému omezování invazních nepůvodních druhů, které svým neřízeným šířením ohrožují přírodu, hospodářství nebo zdraví lidí. Na unijním seznamu zhruba čtyř desítek druhů je například bolševník nebo mýval. Zatím se pouze sleduje dovoz těchto druhů na letišti. Jak omezení budou vypadat, si každý stát určí sám úpravou svých zákonů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce postup určit v novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která vznikne asi do března příštího roku.
Zástupci spolků myslivců, rybářů, zahrádkářů, lesníků nebo včelařů se obávají, že by stát mohl do legislativy překlopit seznam nepůvodních druhů, který se objevil v časopise Ochrana přírody, včetně rozšířených a hospodářsky využívaných rostlin a živočichů. Proto společně vyzvali MŽP v prohlášení, aby s nimi více komunikovalo při tvorbě legislativy. Seznam zveřejněný v časopise je ale podle Ministerstva životního prostředí jen odborná studie, která hodnotí rizika nepůvodních druhů a má být podkladem právě pro diskusi s odborníky z praxe o zacházení s nepůvodními druhy.
Například jírovec maďal, tedy kaštan, nebo kozu bezoárovou řadí tento seznam jen mezi druhy, které je třeba sledovat, a třeba ořešák či kamzíka navrhuje tolerovat. Na konkrétním českém seznamu zakázaných druhů podle Roubíčkové ministerstvo nepracuje, připravuje zatím jen obecnou právní úpravu.*