Členové mysliveckých spolků začali s výměnou pachových ohradníků, jež od loňského července stojí kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Nové ohradníky jsou účinnější a ekologicky šetrnější, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Podle Vorlíčka se v oblasti lemované pachovými i elektrickými ohradníky vyskytují už jen jednotlivé kusy divokých prasat. Za uplynulý měsíc mají veterináři v celém Zlínském kraji zprávy o pěti nalezených uhynulých divočácích, africký mor prasat neměl žádný.
Myslivci zatím pachové ohradníky vyměnili na linii dlouhé zhruba 15 kilometrů, na dalších asi 23 kilometrech je nahradí novými na konci září. Pakliže se nový případ nákazy neobjeví v září ani v říjnu, zmírní veterináři pravděpodobně mimořádná opatření, která v souvislosti s nákazou vydali. Zmizet by postupně měly zmíněné ohradníky, zrušen by mohl být i zákaz vstupu osob do lesů, na pole a polní cesty ve vysoce rizikové oblasti. Poslední potvrzený případ afrického moru prasat evidují veterináři na Zlínsku letos v dubnu. Předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík řekl, že se pachové ohradníky osvědčily. "Efekt mají a snad se podaří postup choroby zastavit.
Původní ohradníky mají nejčastěji podobu dřevěných sloupků, na nichž je připevněn kelímek s polyuretanovou pěnou napuštěnou účinnou látkou, kterou myslivci průběžně vyměňují. Podle Vlastimila Nevrkly, jednatele společnosti Ekoplant, která ohradníky dodává, však obsahují toxické látky. "Prvotní ohradníky jsme museli dodat co nejrychleji. Součástí nových ohradníků, jejichž výroba je náročnější, je kostička na bázi škrobu, která se zasouvá do adaptéru. Obsahuje látky, které jsou v přírodě snadno odbouratelné," uvedl Nevrkla. Společnost podle něj zatím myslivcům dodala 4700 nových pachových ohradníků. Dalších několik tisíc by mělo být na Zlínsku nainstalováno na konci září.*