MZe pomohlo od roku 2002 s asi tisícem protipovodňových opatření za 31 mld. Kč

Od roku 2002 pomohlo Ministerstvo zemědělství (MZe) vybudovat protipovodňová opatření za téměř 31 miliard korun, a zvýšilo tak ochranu víc než milionu lidí v Česku, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Jedná se o téměř 1000 opatření, například ochranných hrází nebo poldrů. Ministerstvo má připravený také dotační program na odstraňování povodňových škod na státním vodohospodářském majetku, který aktivuje v případě, že vzniknou na území jednoho povodí škody větší než 50 milionů korun, případně přes 100 milionů na území celé ČR. Česko mají v příštích dnech zasáhnout silné deště a povodně.

Peníze na protipovodňová opatření poskytl resort zemědělství v programu prevence proti povodním, který funguje od roku 2002. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je hlavním záměrem ochrana životů lidí i majetku. "Aby se předešlo katastrofickým následkům povodní, anebo aby se aspoň podstatně zmírnily, a neměly tak tragické dopady jako povodně v letech 1997 a 2002,“ uvedl.

Vodní díla

Z programu pomohlo MZe financovat mimo jiné zabezpečení vodních děl, což jsou třeba přehrady či rybníky, posílení zadržování vody v krajině, opravu jezů nebo zvýšení kapacity objemu vodních toků. Na opatření poskytlo ministerstvo ze svého rozpočtu téměř 26 miliard korun a necelých pět miliard šlo z rozpočtu stavebníků, tedy například obcí nebo podniků povodí. Celkem se od roku 2002 jedná o 965 různých opatření.

Protipovodňová ochrana

Ministerstvo za významné opatření vybudované v uplynulých letech považuje například protipovodňovou ochranu Olomouce nebo zrekonstruované ochranné hráze řeky Moravy a Trusovického potoka. K dalším důležitým stavbám patří podle resortu ochrana obcí na Moravské Sázavě, které v roce 1997 tragicky zasáhla povodeň. Z programu prevence před povodněmi bylo možné ochránit obec Zálezlice, město Sázavu nebo vybudovat suché nádrže Jelení, Lichnov či Loděnice v povodí Odry.
Protipovodňové stavby vznikají i v současnosti, jedná se například o zabezpečení vodního díla Orlík před následky velkých vod. "To přispěje k ochraně zhruba 215 000 lidí a ochraně majetku v hodnotě 317 miliard korun," uvedl úřad v tiskové zprávě. V plánu je také ochranná hráz v délce téměř tří kilometrů na Odře v blízkosti Bohumína. MZe připravuje mimo jiné vodní dílo Nové Heřminovy, které má zajistit ochranu 16 000 obyvatel, nebo vodní dílo Skalička, což bude významným prvkem systému protipovodňových opatření na Bečvě.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down