„Požadavky, které musí ministerstvo zemědělství splnit před vstupem do Evropské unie, jsou střednědobého charakteru a jsou zakotveny ve strategických dokumentech Národní program přípravy ČR na členství v EU, Přístupové partnerství 1999, Implementační strategie pro oblast zemědělství a Dodatečné informace k Pozičnímu dokumentu ČR,“ reagoval na hodnotící zprávu Evropské komise mluvčí MZe Pavel Kovář.
Jak uvedl, Evropská komise (EK) naléhá zejména na co nejrychlejší akreditaci a plnou funkčnost SAPARD Agentury. Ukončení úprav regionální struktury a tvorba operačních manuálů, jsou podle Kováře příklady kroků MZe, které by měly tomuto procesu pomoci.
Problémem by neměla být ani požadovaná změna struktury MZe a urychlení rozhodovacích procesů tak, aby odpovídaly nárokům Společné zemědělské politiky. Nový model struktury ministerstva je podle Kováře již připraven v rámci projektu Twinning. Požadavek Komise na sladění legislativy, která se vztahuje k obchodním mechanismům a politice kvality, by měl podle mluvčího splnit Státní zemědělský intervenční fond. Komise v pravidelné zprávě dále postrádá monitorovací systém trhu, který by umožňoval sběr dat o cenách. K tomu Kovář podotýká, že ustavení reprezentativních trhů a cenový monitoring je předmětem programu Phare a s jeho ustanovením počítá také Implementační strategie a materiál Dodatečné informace k Pozičnímudokumentu.
Důraz klade Komise zejména na dostatečnou harmonizaci veterinární legislativy. Tu by měla podle Kováře zajistit plánovaná novela zákona o veterinární péči. Zpráva také vytýká, že se v uplynulém období zastavily práce na stanicích pohraničních veterinárních kontrol v přístavu Děčín a letišti Praha - Ruzyně. S jejich rekonstrukcí by měl pomoci již schválený program Phare 2000.
Zpráva Komise se také věnuje oblasti rybolovu, kde požaduje monitoring cen na vnitřním trhu, systém kontroly zdrojů ryb při dovozech a zpracování ryb. „Splnění tohoto úkolu je předmětem Národního programu, programu SAPARD a Sektorového operačního programu,“ konstatoval Kovář. K další výtce EK týkající se kvality pitné vody mluvčí poznamenal, že tento nedostatek již odstranila vyhláška o jakosti pitné vody, která vyšla letos v říjnu a která je již plně v souladu s předpisy EU.
Kovář připomněl, že letošní pravidelná zpráva je v oblastech zemědělství a rybolovu pozitivnější než v roce minulém a neobsahuje výtky zásadního charakteru. EK zejména vítá ustavení struktur potřebných pro aplikaci Společné zemědělské politiky, jako je Státní zemědělský intervenční fond, IACS, SAPARD Agentura a Klasifikační agentura. Komise pozitivně hodnotí také pokrok ve fytosanitární a veterinární oblasti a v transpozici legislativy EU do novel, či nových zákonů vznikajících v gesci MZe.