Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s policií navyšuje po 11 letech cenu za nelegálně zabitou zvěře ve svých sazebnících. Pomáhají určit výši škody při pytláctví. U srnce se zvýší o 12 100 korun na 28 000 korun, u jelena evropského o 4400 korun na 29 300 korun a u prasete divokého o téměř 4000 korun na 26 705 korun. Změny začnou platit od 5. října, informoval úřad v tiskové zprávě.
"Nový ceník se přizpůsobuje inflaci za 11 let, kdy prošel poslední úpravou, a především odráží rostoucí částky, které jsou nutné k nápravě situace a pořízení náhrady za neoprávněně ulovenou zvěř. Taxy tak zahrnují nejenom samotnou hodnotu zvěře, ale i nutnou práci veterinářů, myslivců, náklady na pořízení pastí, karanténní péči nebo odchyt a vypuštění nových jedinců zvěře," uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.
U dospělého muflona pak stát vypočítal náklady na vrácení jednoho kusu do přírody na skoro 36.000 korun, u daňků na 30.700 korun u králíka divokého na 6440 korun, lišky obecné na 7490 korun a například u jezevce lesního na 7790 korun.
Zvyšují se také sazebníky pro ryby. Ceny rovněž mají pomoci při vyplácení kompenzací za škody způsobené mimořádnými situacemi, jako jsou povodně, sucho nebo havarijní úhyny.
Stát zvýšením cen v sazebnících podle ministerstva reaguje také na zvýšení hranice škody, kdy se mění přestupek na trestný čin. Loni v říjnu se zvedla z pěti na deset tisíc korun.*