MŽP zrušilo část výjimek na kůrovcovou těžbu v jesenických rezervacích

Ministerstvo životního prostředí zrušilo část tří výjimek vydaných Správou CHKO Jeseníky, které umožňovaly kůrovcovou těžbu v některých oblastech národních přírodních rezervací Praděd, Králický Sněžník a Šerák-Keprník. Správa CHKO musí věc znovu projednat, napravit pochybení a připravit nové znění rozhodnutí, sdělil Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků, která se proti udělení výjimek odvolala s Hnutím Duha.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), pod kterou Správa CHKO Jeseníky spadá, upřesní data sloužící pro vydání výjimek a své rozhodnutí podrobněji zdůvodní, informoval ČTK Petr Šaj z AOPK.
"Je to pořád dokola. Správa CHKO vydává špatná rozhodnutí a umožňuje ničení vzácné přírody. Správa je tak vstřícná k lesníkům a k těžařům, že dokonce ani nerespektuje metodiku a pravidla stanovená ministerstvem. Pochybení je natolik závažné, že vyzýváme jak ředitele, tak vedoucího Správy CHKO, aby přijali odpovědnost a sami rezignovali ze svých funkcí," uvedl Bačík.
Ve zrušených výjimkách byla podle Bačíka sice část území vyčleněna jako bezzásahové pásmo A, ale v dalších částech rezervace bylo umožněno nejen odkorňování kůrovcem napadených stromů nastojato, ale také destruktivní metody asanace formou kácení stromů, odvětvení, manipulace a odkornění. V pásmech B a C pak Správa CHKO Jeseníky podle Bačíka povolila i použití jedovatých chemických postřiků na pokácené stromy. "Konkrétně v případě Národní přírodní rezervace Králický Sněžník tvořilo bezzásahové pásmo jen pět procent plochy lesů," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down