Na chmelnicích na Žatecku pomalu začínají jarní práce. Složení brigádníků je kvůli pandemii koronaviru opět jiné než v předchozích letech. Převažují zahraniční pracovníci, ale pomohou i studenti a důchodci. Podmínky pro jarní vegetační období jsou prozatím dobré. Uvedl to tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík.
Zavěšování a zapichování drátků v předešlých letech prováděli hlavně cizinci. Loni platilo po vypuknutí epidemie omezení vstupu cizinců na české území. Na chmelnicích tehdy pomohli přítomní zahraniční pracovníci z průmyslových podniků, které byly zavřené. Díky výzvě rektorů zemědělských škol a ministra zemědělství se do prací zapojili studenti a místní pracovníci z řad veřejnosti. "Nezaučené party, rozdílné výkony, zajištění hygienických požadavků a testování se promítly pěstitelům do nákladů na pěstování chmele," sdělil Kovařík. Letos ruční práci, kterou nelze nahradit stroji a musí se udělat v následujících týdnech, zajistí místní, agenturní pracovníci, důchodci nebo ženy na mateřské dovolené. Převážná část jsou ale podle Kovaříka pracovníci ze Slovenska, Rumunska, Bulharska nebo Ukrajiny. Studené počasí posledních dnů může přispět k rozložení a naplánování jarních prací. Po delší době byla letošní zima srážkově i teplotně normální. "Tání sněhové pokrývky bylo pozvolné, tudíž se voda mohla lépe zasakovat do půdního profilu. Přesto stále nedošlo k vyrovnání deficitu z předešlých let," uvedl tajemník.*
Není to škoda, to místní obyvatelé nemají zájem o nějaký ten přivýdělek? Nebo je to jenom kvůli tomu aby se za práci snížila cena? To by snad byla škoda ne? Myslela jsem si, že se místní lidé cení 🙂 Jen tak někdo se nevyužije třeba na pájení s pájkou https://www.testino.cz/pajecky. Nebo opravdu namotávání drátu atd.