Zmatek zavládl mezi vlastníky zemědělských pozemků poté, co média v uplynulých dnech informovala o tom, že se na ně v některých případech přesouvá z nájemců placení daně z nemovitosti. Pro vlastníky to znamená zjistit si, zda se jich nová povinnost týká již letos a podat do konce ledna daňové přiznání. Že jde o šibeniční termín, usoudilo i ministerstvo financí a minulý týden lhůtu prodloužilo do 30. dubna.
Hradit daň z nemovitosti, nejde-li o pozemky evidované v katastru nemovitostí zjednodušeným způsobem (neproběhla digitalizace katastru) nebo spravované Pozemkovým fondem ČR, Správou státních hmotných rezerv či Fondem národního majetku, ukládá vlastníkům půdy změna zákona o dani z nemovitosti. Šlo o vládní návrh, který parlament schválil v rámci novely zákona o daních z příjmů. Ta pod číslem 669/2004 vyšla ve sbírce zákonů 30. prosince a účinnosti nabyl předpis letošního 1. ledna. Vlastníci měli původně jen do konce ledna čas na to, aby podali daňové přiznání. Minulé úterý ministerstvo financí (MF) oznámilo, že se termín posouvá o tři měsíce. „Ústřední finanční a daňové ředitelství současně vydá pokyn pro finanční úřady, který zajistí, že ti, kdo nepodají daňové přiznání v termínu, nebudou za to penalizováni,“ sdělil mluvčí MF Marek Zeman. Uvedl také, že finanční úřady budou vyzývat poplatníky, na něž se nová úprava daně z nemovitostí u pozemků vztahuje, a zajistí, aby všechny obce měly k dispozici seznamy dotyčných pozemků.
Rovněž ministerstvo zemědělství oznámilo, že prostřednictvím svých webových stránek a regionálních pracovišť upozorní zemědělské podniky, aby vyzvaly vlastníky k podání daňového přiznání v dotčených katastrálních územích a uzavřely v těchto případech dodatky nájemních smluv. „Tento problém se určitě dotkne většiny velkých podniků, které hospodaří i na více než deseti katastrech najednou,“ uvedlo MZe s tím, že v ČR je přes 13 tisíc katastrálních území, přitom ve zhruba čtvrtině proběhla digitalizace nebo obnova katastrálního operátu.
„Dosud výběr této daně, kterou za vlastníky u pronajaté půdy platily zemědělské podniky, fungoval dobře. Odvádělo se víc, než se dá čekat po změně zákona,“ soudí ředitel Zemědělského svazu ČR Jiří Burdych.
Svaz vlastníků půdy a soukromých rolníků by přivítal, kdyby jedinými plátci daně z pozemků byli jejich vlastníci. „Tak je to běžné v Evropské unii, kde vlastníci také dostávají dotace na půdu,“ řekl předseda svazu František Janda.