Na jižní Moravě pokračoval během prvních tří čtvrtletí pokles produkce vepřového masa. Meziročně se jej vyrobilo téměř o 1500 tun méně, celkem 20 570 tun. Počet poražených prasat klesl o 19 500 na 227 623. Naopak výroba hovězího a telecího rostla o 230 na 2242 tun, trend posledních let je mírně vzestupný, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Trendy vyplývají z podmínek, které chovatelé v Česku mají. Chov prasat se totiž v posledních letech nevyplácí a sedláci, kteří jej dosud nezrušili, čekají, zda se zvednou výkupní ceny. Tomu však zatím nic nenasvědčuje. Například Agrospol Knínice u Boskovic obnovil chov v roce 2009 a jen jednou byl na nule a dvakrát v zisku, jinak stále ve ztrátě. "Příští rok budeme přemýšlet, co s chovem dál, není to však jen otázka ekonomiky. Uvidíme, jestli se vejdeme letos do ztráty tři miliony. Ta je přijatelná, ale nejde to tak dělat deset let," řekl předseda Ladislav Menšík. Rušit chov nechce kvůli produkci kejdy i kvůli zaměstnanosti a využití modernizovaných vepřínů. Kdo v posledních letech a v současnosti chovy zrušil, už je neobnovuje.
Propad výroby vepřového je přitom poměrně razantní. Například v roce 2014 se vyrobilo za tři čtvrtletí ještě přes 25 700 tun a porazilo se přes 278 000 prasat.
Pro chov skotu na maso jsou podmínky příznivější. Výkupní ceny jsou na dobré úrovni, navíc po rušení chovů po roce 2012, kdy neměli zemědělci kvůli suchu krmení, už kalkulují s tím, že primární je pro ně dostatek krmiva a pak až řeší tržní plodiny. Někteří chovy rozšiřují. Loni bylo poraženo 6763 kusů skotu, což je meziročně o 800 víc a například proti roku 2014 taktéž o 800 kusů více. Produkce skopového a kozího masa zůstává okrajovou záležitostí. Letos se ho vyrobily tři tuny, loni čtyři.*