Na začátku dubna zemědělské podniky z Olomouckého kraje chovaly 90 108 prasat, což je meziročně téměř o pětinu méně. Stavy prasat se meziročně snížily i v celém České republice, klesly zhruba o deset procent na 1,58 milionu kusů, což je nejméně od roku 1921. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Chov prasat doplácí na nízké výkupní ceny vepřového masa.
Meziroční pokles počtu chovaných prasat statistici hlásí ve všech krajích. Výjimkou jsou Ústecký a Pardubický kraj. Farmáři redukují stavy prasat podle ředitele olomoucké Agrární komory Miloše Porče z důvodu, že výroba vepřového je nerentabilní. Souvisí to zejména s levným dovozem, dodal.
Největšími domácími chovateli prasat jsou farmáři ze Středočeského kraje, Vysočiny a Jihomoravského kraje. Jejich chovy dohromady čítají zhruba polovinu celorepublikového počtu prasat. Zemědělské podniky z Olomouckého kraje se na chovu prasat v České republice podílejí 5,7 procenta.
Spolu se snižováním stavu hospodářských zvířat klesá v tuzemsku také výroba masa. Loni se meziročně snížila o 6,2 procenta na 505 397 tun v jatečné hmotnosti.
S klesající výrobou a rostoucími dovozy klesá soběstačnost ČR u většiny živočišných komodit. Například u vepřového masa je ČR podle odborníků soběstačná již jen ze šedesáti procent.