Na propojení vodovodů a rekonstrukci některých vodárenských řadů v souvislosti s klimatickou změnou by bylo v Česku potřeba celkem 22,6 miliardy korun. Uvádí to dokument Ministerstva zemědělství, který vypracovala firma Sweco Hydroprojekt, který dnes dostane pro informaci vláda.
"Nejobtížněji budou řešeny dopady klimatických změn v Libereckém kraji v oblasti Frýdlantska, kde se budou řešit klimatické změny a zároveň negativní vlivy těžby uhlí na polské straně hranice v dolu Turów," píše se v dokumentu. V jižních Čechách se pak očekává ztráta nestabilních zdrojů kvůli výstavbě dálnice D3.
V ČR bylo kolem tisícovky obcí, které měly mezi lety 2014 a 2015 problém se suchem, jde zhruba o 16 procent obcí v celé ČR. Dokument navrhuje několik desítek opatření, která by propojila skupiny vodovodů nebo modernizovala stávající vodovodní řady. V případě regionálního sucha by se tak dala voda do lokality přivést odjinud. Jde například o obnovu starých Káranských vodovodních řadů z let 1913 a 1931, stavbu přivaděče Praha – Kladno či Stochov – Smečno, rekonstruovat Posázavský vodovod nebo propojení skupinového vodovodu Chomutov s Vodárenskou soustavou Žlutice.
Ministerstvo zemědělství vydalo loni na boj se suchem 14,9 miliardy korun. To je meziroční zvýšení o zhruba devět procent, předloni šlo o 13,7 miliardy Kč. Loni více než deset miliard korun bylo z evropských zdrojů.*