Na protipovodňová opatření směřovalo téměř 8,5 miliardy korun

Na prevenci před povodněmi v období 2018 až 2020 vynaložily resorty zemědělství a životního prostředí celkem 8,48 miliardy korun ze státního rozpočtu a prostředků Evropské unie. Uvádí to Zpráva o plnění programů prevence před povodněmi k 31. prosinci 2020, kterou vládě předložili ministr zemědělství Miroslav Toman a ministr životního prostředí Richard Brabec. Vláda v pořadí již sedmou hodnotící zprávu od roku 2003 vzala na vědomí.

Dokument uvádí požadované cíle jednotlivých programů a podprogramů a podrobně informuje o jejich věcném a finančním plnění ke konci roku 2020 podle jednotlivých resortů. „Naše ministerstvo administruje tři dotační programy prevence před povodněmi. V letech 2018 až 2020, které zpráva mapuje, byly vyčerpány celkem 2,62 miliardy korun ze státního rozpočtu. Naše opatření jsme zaměřili například na zvýšení retence, tedy opatření k řízeným rozlivům povodní, poldry a vodní nádrže s retenčními prostory. Zejména podporujeme chybějící opatření v těch oblastech, kde hrozí povodňová rizika,“ řekl Toman. Mezi významné investiční akce programu „Podpora prevence před povodněmi III“ dokončené v období 2018–2020 patří mimo jiné rekonstrukce a zvýšení bezpečnosti vodního díla (VD) Boskovice s celkovými náklady 105,39 milionu korun, zvýšení retence a zabezpečení před účinky velkých vod na VD Klabava za 117,39 milionu korun a zvýšení ochrany intravilánu města Žamberk s celkovými náklady 132,75 milionu korun. V programu „Podpora prevence před povodněmi IV“ začala v letech 2019 až 2020 například akce Třebovka s celkovými náklady 454,7 milionu korun, kde je základem zvýšení kapacity koryta vodního toku a stavba nábřežních a protipovodňových zdí a zemních hrází. Díky opatřením bude oblast chráněná před stoletou vodou. Na podporu zvyšování akumulace vody v krajině v souvislosti s předpokládanými epizodami suchých období s podprůměrným množstvím srážek klade důraz program „Podpora retence vody v krajině – rybníky a vodní nádrže“. Jeho realizace se předpokládá v letech 2016–2021 s celkovými výdaji ve výši 1,25 miliardy korun, přičemž podíl státního rozpočtu je jedna miliarda korun. V daném období začala v rámci tohoto programu mimo jiné rekonstrukce hráze a objektů rybníka Pstružák za 9,5 milionu korun, obnova rybníka Kukle za 26,72 milionu korun a oprava rybníka Vrabcov s celkovými náklady 25,49 mil. Kč. V rámci Ministerstva životního prostředí bylo na prevenci před povodněmi v letech 2018 až 2020 vynaloženo celkem 5,86 mld. Kč (z toho 5,83 mld. Kč z peněz EU a 26,87 mil. Kč ze státního rozpočtu). Zprávu zabývající se přehledem realizace a plnění programů prevence před povodněmi, která se vládě předkládá každé tři roky, nyní dostanou poslanci Parlamentu ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down