14.06.2001 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na pulty jen značené a testované maso

Testování skotu staršího 30 měsíců je nedostatečné a nezodpovědné ve vztahu k zákazníkům i zemědělcům, tvrdí Petr Krogman, ředitel akciové společnosti CPH, která je s chovem pěti tisíc kusů skotu převážně v kvalitě bio největším producentem biohovězího u nás. Podle Krogmana bylo totiž v Evropě zjištěno několikrát onemocnění u mladších zvířat, dokonce u 20měsíčního kusu.

Obchodník s biohovězím a ředitel pražské firmy Biopotraviny Toulcův Dvůr Vavřinec Menšl přivítal zprávu, že Státní veterinární správa ČR uvažuje o testování dobytka nad 24 měsíců. „Stále je ale otázka, je-li to dostatečné,“ poznamenal s tím, že nejbezpečnější pro spotřebitele by bylo celoplošně testovat všechna porážená zvířata.
Věkové složení případů BSE u skotu v Británii upřesnil ředitel SVS Josef Holejšovský: „Ze 178 tisíc případů bylo více než 98 procent starších 40 měsíců, 307 případů bylo mladších než 35 měsíců, 81 případů mladších než 30 měsíců, deset kusů ze 178 tisíc bylo mladších než 24 měsíců a pouze jediné zvíře bylo ve stáří 20 měsíců.“
Producenti biohovězího také samozřejmě prohlašují, že z hlediska BSE je nezbezpečnější pastevně chovaný skot a skot z biofarem. „Pravděpodobnost výskytu BSE na mléčné farmě je třikrát větší než na farmě s pastevním odchovem, menší intenzitou krmení a větším podílem přirozených krmiv,“ konstatoval Krogman na základě statistiky britského ministerstva zemědělství, a nález BSE v Dušejově tomu podle něho odpovídá.
Cestou, jak přesvědčit spotřebitele o nezávadnosti hovězího masa, je podle producentů biohovězího důsledné testování na BSE. Dále je nutné prodávat maso zabalené v ochranné atmosféře a označené číslem býka, které odpovídá číslu testu na BSE a úplně zakázat zkrmování masokostních mouček. Podle Krogmana není pravda, že prodejci odmítají označování masa. „Důkazem je, že biohovězí z našich jatek prodáváme s údaji o původu zvířete od prosince 1999, testované hovězí pod značkou Bohemia Angus od minulého týdne a v nejbližších dnech se značené hovězí maso objeví i v síti Carrefour,“ řekl ve čtvrtek Krogman novinářům. Menšl také připomněl, že veškeré biohovězí se na BSE testuje od loňského prosince. „Je paradoxem, že stát podporuje výrobce masa a uzenin ze starších kusů dobytka, když jim bude hradit testy u zvířat starších 30 měsíců. Ti, kteří nabízejí maso z mladších zvířat jsou tak znevýhodněni, protože si musí každý test za 1600 korun platit sami,“ dodal. Biohovězí, které na český trh dodává Menšlova firma, představuje podíl asi půl procenta z celkové produkce hovězího masa. Krize v odbytu se biomasu, jak tvrdí jeho producenti, vyhnula.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down