11.05.2001 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na rozhodování o zvěřině se nic nemění

Manipulaci se zvěřinou určenou pro export do zemí EU považuje Státní veterinární správa ČR za problematickou, a to kvůli požadavkům legislativy EU a rozdílné praxi uplatňované v některých členských zemích (např. Německo, Rakousko) i kvůli reálnému a z veterinárního hlediska správnému způsobu nakládání s ulovenou zvěří.

Inspektoři Evropské komise, kteří v loňském roce navštívili naši republiku, požadovali, aby tělo zvěře spolu s poživatelnými vnitřními orgány srstnaté spárkaté zvěře (tzv. „lovecké právo“) bylo předloženo k veterinárnímu vyšetření ve zvěřinových závodech schválených pro export do zemí EU. Tedy přepravu uloveného kusu spolu s loveckým právem do exportních závodů. Naše stanovisko však bylo, aby veterinární inspektor vyšetřil ulovený kus celý, tj. spolu s loveckým právem na sběrném místě zvěřiny, schváleném příslušnou okresní veterinární správou a poté bylo tělo zvěře dopraveno do závodu pro export zvěřiny do zemí EU již bez těchto orgánů.
Výsledek tohoto vyšetření a posouzení zvěřiny je vyjádřeno na veterinárním osvědčení, které tělo zvěře doprovází do zvěřinového závodu. Podmínkou však zůstává, v souladu s legislativou EU, že ulovená zvěř musí být dopravena do sběrného místa nebo přímo do závodu na zpracování zvěře (v tomto případě spolu s loveckým právem) do 12 hodin po ulovení.
Je třeba si uvědomit, že sběrné místo, které má sloužit veterinárnímu vyšetření těla zvěře spolu s předepsanými vnitřními orgány a místo dočasného uskladnění zvěře při předepsané teplotě před jeho odvozem do zvěřinového závodu, musí být vybaveno tak, aby je mohla příslušná okresní veterinární správa schválit.
S praxí v některých zemích EU se měli příležitost seznámit pracovníci odboru hygieny Státní veterinární správy. Jiří Drápal a Eduard Slanec navštívili Německo a Rakousko a přesvědčili se, že zde není praktikováno to, co po nás požadovali inspektoři EU.
Státní veterinární správa se opakovaně v Bruselu dotazovala, jakým způsobem postupovat, leč nedostali jsme odpověď. Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy, o našem způsobu veterinárního dozoru nad zdravotní nezávadností zvěřiny hovořil v Bruselu počátkem dubna s generálním ředitelem GŘ Zdraví a ochrana spotřebitele Evropské komise, panem Robertem Colemanem. Zatímco příslušní úředníci v Bruselu nedokázali nalézt odpověď od loňského srpna dodnes, bylo generálnímu řediteli Colemanovi okamžitě jasné, že je nesmysl, aby dva úřední veterináři posuzovali totéž. Robert Coleman ujistil Josefa Holejšovského o tom, že považuje za zbytečné, aby ulovené zvíře posuzoval jeden veterinář ve sběrném místě a to samé vzápětí posuzoval druhý ve zvěřinovém závodě.
Proto Josef Holejšovský rozhodl, že budeme i nadále postupovat naším způsobem, který přes opakované dotazy v Bruselu nebyl zpochybněn. Toto rozhodnutí učinil proto, že se blíží lovecká sezóna a je nutné zaujmout jasné stanovisko, podle kterého bude státní veterinární dozor fungovat.
Obdobná praxe je i v jiných evropských zemích. V Německu například veterinář posuzuje orgány uloveného zvířete jenom tehdy, usoudí-li lovec, že je potřeba je posoudit. Státní veterinární správa nicméně vnímá snahu EU provést v této oblasti změny. Ty pak budeme akceptovat i u nás.

Další informace na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down