Nová středoevropská sekce evropské organizace chráněných území Europarc vzniká v těchto dnech v železnorudském Alžbětíně. Na vzniku sekce Europarc Central and Eastern Europe se kromě České republiky podílejí zástupci z Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Informoval o tom prezident dosavadní české sekce Europarc Jakub Kašpar z Krkonošského národního parku.
Federace Europarc je evropskou organizací, sdružující od roku 1973 chráněná území z celé Evropy. Její součástí je zhruba 360 členů z 36 zemí. Některé z nich se sdružují do sekcí - podobně jako nově vznikající středoevropská sekce, existuje například sekce Atlantic Isles sdružující chráněná území Irska, Islandu a Velké Británie, sekce Low Countries zahrnující Belgii, Lucembursko a Nizozemsko či sekce Nordic-Baltic, jejímiž členy jsou chráněná území v Dánsku, Estonsku, Finsku, Litvě, Lotyšsku, Norsku a Švédsku.
Nová sekce vzniká podle Kašpara z původní iniciativy českých členů federace Europarc, tedy všech čtyř českých národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Zástupci národních parků a dalších chráněných území ze šesti zemí nově vznikající sekce v Železné Rudě připraví stanovy. Podle předběžných dohod by měla být první prezidentskou zemí středoevropské sekce do roku 2017 Česká republika. Hovořit se bude podle Kašpara také o plánu konkrétních společných aktivit sekce v příštích letech, kam patří možné výměnné stáže zaměstnanců, společné projekty či společné aktivity směrem k připravovaným revizím evropské legislativy, týkající se ochrany přírody - především směrnic soustavy Natura 2000.
Pozvání do sekce dostali podle něj také zástupci Rakouska, v budoucnu by se mohli přidat i potenciální členové federace z Ukrajiny, Srbska nebo Chorvatska. Vznikem nové středoevropské sekce zaniká dosavadní česká sekce, chráněná území v ČR budou dál spolupracovat a koordinovat svoje aktivity v rámci české platformy.*