Na Třebíčsku pěstitelé sklidili obilí na 11 procentech z téměř 45.000 hektarů polí, ale v ostatních čtyřech okresech Vysočiny jsou žně teprve na počátku. Podle průzkumu agrární komory bylo v celém kraji obilí odvezeno z více než šest tisíc hektarů, což představuje jen několik procent z osetých ploch. Hektarový výnos se zatím pohybuje kolem 4,2 tuny, v minulé sklizni činil 4,3 tuny. Lepší výsledky než loni farmáři očekávají u řepky olejné, pokud ji před sklizní nepoškodí déšť.
Ředitel třebíčské agrární komory Karel Coufal zatím výsledky hodnotí jako průměrné. "Je otázka, co udělají deště," řekl. Kvůli suchu obilí rychle dozrávalo. Deště by nyní k lepšímu výnosu nepomohly, naopak by mohly poškodit zrna.
"Měli jsme velký nedostatek srážek, porosty předčasně dozrály a zaschly. Myslím, že se to projeví na výnosech i na kvalitě," řekl Vlastimil Štěpán, ředitel Rolnické společnosti Lesonice na Třebíčsku. Podnik pěstuje obilí na 1300 hektarech a na 480 hektarech má řepku. Žně zatím nezahájil, protože nepěstuje nejrychleji zrající ozimý ječmen. Nyní se chystá na řepku.
Téměř veškerý ozimý ječmen na Vysočině je již pod střechou. Kombajny začínají vjíždět do lánů ozimé pšenice a jarního ječmene. Řepka je sklizena z více než 2600 hektarů z celkových 33.000 hektarů ploch. Výnos se pohybuje kolem tří tun z hektaru, loni činil necelé 2,8 tuny.