Prezidium Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na svém úterním zasedání minulý týden rozhodlo o rozdělení dvou miliard, o něž se navýšil jeho letošní rozpočet. Řešilo podmínky pro výrobce metylesteru řepkového oleje a shodlo se na podpoře exportu hovězího masa. Všechna odvolání cukrovarů proti rozdělení kvóty z rezervy členové prezidia zamítli.
Ze dvou miliard korun, o něž se letos již podruhé posílil rozpočet SZIF (první zahrnovalo 500 milionů korun jako návratnou bezúročnou půjčku od Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a 200 milionů korun jako půjčku z Pozemkového fondu), pohltí nejvíce půda uváděná do klidu a subvencovaný vývoz mléka. „Celkově na organizaci trhu stát letos vydá přes 9,8 miliardy korun,“ informovala mluvčí fondu Jitka Sluková. Jak poznamenala, o necelých 108 milionů korun se sníží tržby z prodeje řepky, proto z přisunutých dvou miliard zůstane fondu k rozdělení 1,89 miliardy korun. Z nich se posílí podpory půdy v klidu o 1,46 miliardy korun, a to zejména přes vyšší kompenzační příspěvek až do 1000 korun na každý hektar orné půdy neuvedené do klidu. Na subvencování vývozu mléka se přidá 282,5 milionu korun.
„Rozpočet fondu na příští rok projednalo prezidium zatím jako úvahu v návaznosti na připravovanou novelu zákona, kterou se sloučí dvě platební agentury, tedy SZIF a Agrární platební agentura, do jediné platební agentury SZIF,“ sdělila Sluková. Ta by měla vyplácet dotace přesahující 21,3 miliardy korun, z toho na organizaci trhu se počítá se sumou 7,5 miliardy korun, na horizontální plán rozvoje venkova 10,8 miliardy korun.
Výrobcům metylesteru řepkového oleje (MEŘO) fond změnil podmínky pro zpracovatelský rok 2003/04. „Z řepky s nižším obsahem tuku musí vyrobit méně metylesteru. Z této řepky je však větší výtěžnost pokrutin, které výrobce prodá, a tím se kompenzuje nižší kvalita suroviny,“ vysvětlila mluvčí fondu. Mění se tedy vzorec pro výpočet ceny, přičemž po doložení prodeje pokrutin do zahraničí se výrobci MEŘO sníží cena řepky o 486 korun za tunu. Fond již výrobcům nabídl 116,7 tisíce tun řepky, přestože ve svých zásobách ke konci srpna měl zhruba 88,5 tisíce tun. „Přes 28 tisíc tun tedy bude nakupovat na volném trhu, s největší pravděpodobností v zahraničí. Výběrové řízení na nákup zveřejní po zrušení cla na dovoz řepky,“ uvedla mluvčí fondu. Na více než 113 tisíc tun řepky, které si výrobci MEŘO zajistili sami, jim fond doplatí 4688,50 koruny na tunu.
Prezidium fondu dále rozhodlo podpořit vývoz hovězího masa, aby tak ulehčilo trhu. „Připravuje se výběrové řízení na export 5000 tun hovězího masa v živé hmotnosti s dotací 10 korun na 1 kg, a to při dodržení minimální ceny pro prvovýrobce 38 korun na 1 kg živé váhy,“ upřesnila Sluková.
Minulý týden fond také stanovil výši zálohových subvencí na vývoz mléčných výrobků pro čtvrtém čtvrtletí letošního roku. U másla je záloha 43 300 korun na tunu, u sušeného odtučněného mléka 15 100, u sušeného plnotučného mléka 21 500 korun, pro zahuštěné mléko 4000, eidam s tučností nad 45 procent 27 500 korun, akawi 13 200 korun. Stejně jako v uplynulých čtvrtletích je i pro první čtvrtletí hospodářského roku 2003/04 nulová záloha subvence na vývoz sladu.
„Veškerá odvolání některých producentů cukru související s rozdělením rezervy prezidium jednohlasně zamítlo,“ sdělila mluvčí fondu.
Prezidium se také nechalo informovat o tom, jak fond dodržuje smluvní závazky vůči Světové obchodní organizaci (WTO) při postupné liberalizaci agrárního obchodu. „Za letošních devět měsíců nebyl překročen dohodnutý limit u žádného produktu se subvencovaným vývozem,“ konstatovala Sluková. Upřesnila, že u vepřového masa byl finanční limit naplněn na 56,9 procenta a množstevní omezení na 46,2 procenta, u sušeného mléka na 61,4 procenta, resp. 48,3, u ostatních mléčných produktů je zatím finanční limit vyčerpán na 83,8 a množstevní na 42,5 procenta, podobně u škrobu na 76,5, resp. 40,3 procenta, u sladu pak na 16,2, resp. 38,1